| cristygameru a întrebat:

Imi place de o fata. Sunt timid, mie-e rusine sa vorbesc cu ea despre o relatie. De vorbit vorbesc cu ea, si mi-e teama ca ma considera doar prieten bun. Ma aflu in "friendzone" pe scurt.
Mentionez ca am 15 ani si nu am avut niciodata iubita. Mi-e rusine si de parintii si rudele mele sa afle una ca asta. Or fii parintii de vina? La cum m-au crescut? Eu sunt educat, si nu injur de față cu fetele, le dau prioritate..etc.
Va rog nu veniti cu raspunsuri gen: -Spune-i ca o placi
-Fii mai tupeist
-Ia-ti inima in dinti si spune-i
Vreau sa-mi explicati cum sa procedez. As vrea sa faca ea primul pas.Mi-e teama sa nu dau greşi. Si ea este timidă si ii place sa râdă la glumele mele.

7 răspunsuri:
| AdrianBica a răspuns:

Din experienta: daca incerci sa o scoti undeva
doar ca sa ii spui ca te-ai indragostit de ea => fail!
Daca ai prieteni si iesiti ocazional, cheam-o si pe ea,
sa se simta integrata in colectivul tau, respectiv in zona
ta de confort. comportandu-te cu ea normal, dar in caz de ceva
sa ii iei apararea in fata celorlalti(sa denote un fel de "noi doi impotriva
lumii").
Ea vazand asta intelege ca tie iti place sa
iti petreci timpul si cu ea atunci cand esti tu insuti(va
capata o incredere puternica in tine). Daca nu ai prieteni,
iesiti doar voi la o plimbare, si fa-o sa inteleaga ca acea
plimbare face parte din viata ta cotidiana, ca ea sa nu dea
de banuit ca te-ai indragostit de ea, deoarece isi va pierde
interesul mai mult sau mai putin. Inainte de cucerire trebuie sa
fie un joc. Acelui joc ii distrugi romantismul daca ii spui direct
ca o iubesti... Da-i de inteles prin ceea ce faci ca vrei sa o ai
aproape, si nu prin spovedire, ca la popa.
La prima intalnire vorbiti chestii banale, barfe si incearca sa ai umor.
Cel mai important nu o lua de mana, nu o lua in brate... etc etc.
La a doua intalnire vorbiti despre chestii mai interesante, gen: filozofie,
dragoste, societate. Printre altele poti sa o si intrebi ce parere are
despre relatiile de dragoste, totul sa aiba o nota de umor, de relaxare.
Printre astea incearca sa o duci in zona "chestii personale", ca doar de aia
ai ati iesit intr-un context mai intim. Ea stie asta, si asteapta
sa o intrebi unele chestii pe care o sa ti le spuna. intrebat-o daca are prieten
(cu toate ca tu poate stii, dar nu conteaza). Fa-o sa inteleaga ca nu stii chiar
totul despre ea, asta o sa o atraga.
La a treia intalnire incearca sa o saruti la finalul intalnirii(descurcate). o viata
ai, daca vrei totul mura in gura, ce farmec mai are? Eu ti-am prezentat doar o
situatie aici, din care tu extrage ce crezi ca ii bun. Retine: singura informatie
reala despre viata este EXPERIENTA.

| R0R0 a răspuns:

Tu zici sa faca ea primul pas, dar poate ea nu te place.Nu ai de unde sa stii, esti in friendzone.

| cristygameru explică (pentru R0R0):

Vreau sa mentionez ca nu sunt la acelasi liceu cu ea.
Mereu se tine de capul meu sa ma mut la liceul la care este ea. Zice: "hai cand te transferi? Sa vezi ce o sa radem aici" straight face Si ma mai intalnesc cu ea in masina, dar rar. Si cand ma vede, ma pupa pe obraz.Eu de aceea m-am indragostit de ea, am vazut ca e mai speciala, si ma considera o persoana diferita.

| R0R0 a răspuns (pentru cristygameru):

Stii,femeile sunt complicate.Sunt fata si stiu ce zic.
Daca nu poti sa ii zici in fata ca o placi, scrie-i o scrisoare in care sa iti deschizi sufletul si sa iti expui adevaratele sentimente fata de ea.

| chilledzebra a răspuns:

Hei, tipule! Ce faci? Zebra, incantata! Probleme cu fetele, nu? Atunci hai sa le rezolvam! Cu familia, rezolvam dupa, promit!

Tu ai zis ca esti timid, daca fata te cunoaste de ceva timp si iti stie caracterul atunci trebuie sa avem grija, ok? Daca vei trece de la un timid la cu tupeu o sa fie mult mai inspaimantata decat crezi si s-ar putea distanta de tine. Ceea ce NU este o varianta favorabila. Stiu ca o sa-ti distrug putin visele, dar trebuie sa fiu sincera cu tine, bine? O sa fie bine, vei vedea. Nu va face ea primul pas! Scuze...Asta e adevarul! O fata intot-deauna va astepta sa fie "invitata" in viata unui baiat si niciodata nu va intra cu forta (asta doar in cazul in care eliminam rasa obsedata). De aceea, vei avea nevoie de un mic elan si putina tarie. E timida, m-am prins, dar e totusi fata si fiind una, cred ca stiu ce se poate afla in caputul ei, de aceea trebuie sa fii perspicace si sa nu ii scapi gesturile din ochi.

De exemplu: Cand rade, uita-te fix in ochii ei! Da-le naibii pe persoanele din jurul tau si pierde-te incet in ochii ei. Nu te holba! Unu la mana! Doi la mana: Sa nu faci greseala sa o privesti, fara sa-i zambesti! Si incearca pe cat posibil sa te focusezi in lumina ochilor sai cand te priveste,chiar si accidental. Doar uita-te in ochii ei, bine? Si zambeste-i tandru. Asta e prima figura. A doua: Fii GENTALMAN. Acorda-i ajutorul de cate ori o vezi ca nu se descurca. Trei: Daca iti accepta privirea (adica? adica te va privi si ea in ochi nu numai tu) atunci putem sa trecem mai departe. Inceraca mai subtil sa o iei in brate pe la spate. Dar subtil. Asta inseamna sa o faci in mod de joaca, nici decum sa te avanti asupra ei cu bratele pregatite sa o inhati. Prima data fa-o in joaca, ia-o pe nepregatite si invarte-o apoi ii spui ca pur si simplu ti-a venit sa o invarti (zii si tu ca estifericitit din cauza ca ti-a fatat pisicawinking ) gasesti tu ceva! A doua oara poti fi ceva mai subtil: prefa-te ca esti rupt de somn si ca vrei neaparat sa dormi si ii inconjori (prefa-te somnoros, da?) toracel si iti pui "obosit" capul pe umarul ei. Daca merge, atunci Romeo, imi esti dator cu o fundita. Ma dor mainile la cat am tastat. Dar nu-i bai. Apoi poti sa pui ca ai evoluat, omule!

Nu te grabi sa aduci mai repede tipul asta de joaca in zona stricta a cuplurilor. Ia-o finut si calm. Pas cu pas. Ca tot e Sf. Valentin, fii si tu romantic si trimite-i un trandafir sau o scrisoare cu necunoscut! Pe calculator facuta, evident! Ca o sa-si dea dupa seama ca e scrisul tau! E timida, nu proasta, tine minte!

| chilledzebra a răspuns (pentru chilledzebra):

Ai notat? Sa nu-mi spui ca nu notez ce-ti zic! Ai julit salcamul cu mine daca nu te pui cu burta pe ce zic! Apoi, daca ii plac tipii romantici, hai sa facem ceva cu tine ca sa-i fie pe plac. Notezi? Bun! Deschizi mintea aia a ta de loverboy si te apuci dragule de scris MICI scrisori (CU NECUNOSCUT), bine? Si daca bila nu merge incearca Google sau si mai bine, imprumuta o carte de poezii de la biblioteca si da, te trimit acolo pentru binele tau! Vrei sa ai fata? De acum sa ai permis de biblioteca! Imprumuti o carte de poezii de iubire sau ceva inspirat, poti selecta chiar tu cateva fraze nu e nevoie sa scrii toaaata poezia! Am mentinat! Scurte, mici! Si cu esenta! (Adica? Adica citesti o stofa si dacaiti aduce aminte de ea, atunci o tastezi si poti spune ca ai facut deja primul biletel!) Tine-o asa vreo cateva zile, dupa care sun-o si spune-i ca ai urgenta nevoie de ea si sa va intalniti in cutare loc la ora cutare, nici un detaliu mai mult. Ii spui pur si simplu ca e urgent! Sau ii dai mesaj.Ea va veni, tu nu fi baiat rau si cumpara-i o margareta daca tot sustii ca-ti place fata si bam! O inviti pe loc in oras! Dar asta dupa ce ii daruiesti floarea si o saruti insfarsit pe obraz. Dreptul, da? Sa nu de-a naiba sa o pupi pe cel stang ca...Glumesc mai! Apoi iti desfasori mica intalnire. Daca va accepta, desigur. Dar am un mic sfat, stiu ca poate pare plauzibil, dar totusi: E o fata speciala, nu e ca celelalte. De aceea iti place de ea, e diferita, asa ca, hai fa un efort si nu-i da drumul. E prima iubire, presupun. Nu o lasa sa plece asa repede, incearca sa te bucuri de ea, bine? Am incredere! Adica ai facut efortul sa citesti tot romanul asta si asta imi dovedeste ca tu chiar simti ceva pentru acea fata. E o tipa norocoasa, tine-o aproape omule! E prima iubire, va fi greu de uitat. E si prima relatie, dar hei! O sa fie bine, esti baiat descurcaret! Doar un mic sfat! Fii tu insati! Arata-il pe tu cel adevarat, nu cel nou achizitionat, ok? Sa-mi trimiti un mesaj in cazul in care merge ceva prost! Iar cu familia, ca tot ti-am promis...Mai, e varsta na! Eu am 16, deci vorbesc din putina experienta pe care o am, dar vor intelege. Mai ales daca e o fata de familie buna si bine educata, atunci nu vor avea ce sa iti reproseze.

Cam acestea au fost "micile" mele sfaturi. Sper sa te fi ajutat catusi de putin. Bafta cu fata! Si daca mai ai nevoie de ceva legat de genul asta de sfaturi, ti-am zis: dai si tu mesaj. Paaa! big grin

| cristygameru explică (pentru chilledzebra):

Multumesc! Am sa incerc astawinking