| adv a întrebat:

M-ar interesa dacă la liceul economic profil contabilitate, se învață ceva? E un profil usor/greu? Argumentați va rog.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Vezi alte detalii despre Liceul Economic în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......multumesc/

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca asimilezi usor cunostintele ai sa faci fata.Este destul de greu acest profil.In plus legile si hotaririle in acest domeniu apar ca ciupercile dupa ploaie.Intotdeauna trebuie sa fii informat in acest domeniu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La Liceele Economice NU mai există specializare de "Contabilitate"!
Cel mult, sunt specializări de "Economic", care includ şi studiul Contabilităţii...

Vezi specializările în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Iar pentru a deveni contabil/ă, TREBUIE să faci cel puţin o Şcoală Postliceală ( sau un curs de calificare în ) cu această specializare!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii despre Liceul Economic în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......multumesc/

| RoxyRoxana99 a răspuns:

Contabilitatea si Economia sunt cele mai grele si mai durabile profile de la Economic. Avand in vedere ca o sa lucrati pe domeniu financiar, bancar, economic si toate astea, iti dai seama ca e un profil greu, insa se castiga. Plus ca din profilele astea iesi cu diploma si poti lucra si fara facultate.