| Anonimae2013 a întrebat:

Mamei mele nu-i place sa vorbeascu de subiecte genul iubiti sau iubire.Imi place chestia asta,as avea o senzatie ciudata daca ar vorbi despre asta,eu stiind felul ei.Dar in fiecare luma ma intreaba "Ti-a venit ciclu?" la care eu "Nu" cu sensul de da.Mi-as dori sa nu ma mai intrebe asa ceva, ma descurc si singura.Masimt ciudat, ma enervez si si ma gandesc la asta tot timpul dupa.Si nu vreau sa-i spun ei sa nu mai aduca vorba, m-as simti si mai rau.Colegele din clasa spun ca ele vorbesc toto timpul asa ceva cu mamele lor si alte chestii de fete.Mie nu-mi place.Nu pot sa opresc intrebarile mamei. Vreo parere ca sanu ma mai simt asa prost,ciudat, rau?

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Cunosc acel sentiment de panică, de rușine. E mama ta, vrea să știe totul despre tine, tot ce se petrece cu tine, tot ce gândești, tot ce faci. Nu o face intenționat, ci doar din iubire. Te iubește, știi, nu?
Ar trebui să-i acorzi o șansă, să vorbești cu ea. Sigur i-ai face o mare bucurie făcând acest lucru.
Comunicarea dintre voi nu mai există. Din acest motiv copiii se îndepărtează de părinții săi, de aici începe îndepărtarea, de aici încep minciunile, neînțelegerile.

| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuie sa stii ca asfel de discutii sunt firesti intre mama si fiica.
Dar daca tu te simti stanjenita, o poti asigura ca stii totul despre menstruatie si stii cum sa te protejezi.Iar daca ai avea o intrebare poti apela la ea.

| cristimihailov a răspuns:

Buna.
Poate cel mai bine ar fi sa vorbesti simplu, fara sa te agiti exact despre treburile acestea.

E normal sa te intrebe, pentru a vedea daca totul este ok sau daca nu esti insarcinata.

Fiecare familie e cu obiceiurile ei. Nu admira altele, ca nu stii ce este in spate. Si chiar daca nu ar fi alte lucruri rele, tot tu o sa suferi, pentru ca nu ai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Danişor a răspuns:

Salut happy poate cel mai simplu ar fi sa vorbesti fara sa te agiti, e normal sa te intrebe, pentru a vedea daca totul este ok sau daca nu esti insarcinata.