| Cu_Edward_1996 a întrebat:

Nu de mult scoala mea a implementat un regim securist cu gardieni la porti si prin curtea scolii, care nu te lasa sa intri in scoala daca nu ai sacou si emblema... problema e ca nu te lasa nici sa iesi decat la pauza mare... intrebarea mea nu e ilegal sa ma sechestreze in incinta scolii pe durata programului? Inteleg ca pot sa impuna uniforma dar nici sa nu ma lese sa ies din scola decat in pauza mare e ceva apsurd! Scoala pana la urma nu e obligatorie!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e deloc absurd, cat esti la scoala esti acolo pe raspunderea scolii, prin urmare ei trebuie sa se asigure ca nu patesti nimic si nici nu faci nici o prostie. 10 clase sunt obligatorii, apoi scoala nu mai este obligatorie. Poti alege sa nu te duci la scoala (facand astfel economii statului acre nu mai cheltuie degeaba pe educatia ta), dar daca te duci la scoala, esti obligat sa te supui regulilor.

| Cu_Edward_1996 explică (pentru Brigaela):

Liceu bro sunt a 12-a

| Brigaela a răspuns (pentru Cu_Edward_1996):

Scoala este un termen generic pentru o unitate de invatamant preuniversitar

| kiddscream a răspuns:

Nu este deloc absurd. Cum s-a spus mai jos, ei trebuie sa se asigure ca nu patesti nimic, daca tu iesi din incinta scolii in timp ce normal ar trebui sa fi la scoala si ai pati ceva, conducerea scolii cat si profesorii ar fi trasi la raspundere din cauza ca nu ai respectat regulile, daca nu mai vrei sa faci scoala, renunta si gata.

| William a răspuns:

Absurd nu apsurd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absurd? de ce? va protejeaza, cat timp esti la scoala esti responsabilitatea lor. Ca tu vrei sa pleci sa fumezi sa chiulesti samd e problema ta

| Fatamuntilor a răspuns:

Scoala este obigatoare! 10 ani, apoi faci ce vrei! Dar nu pacat sa tai frunza la caini?
Nu e deloc absurd ce ce intampla la scoala voastra, e normalitatea.
Scoala raspunde pentru voi daca se intampla ceva cat timp sunteti acolo.

| pufulescu a răspuns:

Eu iti inteleg revolta dar nu ai ce face, asa este legea in Romania.
Cine vrea sa iese sa fumeze o poate face si in pauza mare, de exemplu eu sunt fumator si nu ating tigara la munca, desi colegii fumeaza in jurul meu.
Pentru alte activitati organizati-va si iesiti dupa scoala, la o bere sau ce o mai fi... nu are rost sa te duci la ore baut, eu am facut-o si n-a iesit deloc bine!

| Cu_Edward_1996 explică (pentru pufulescu):

Eu nu fumez sinu beudecat lapetreceri sau chestii de genu dar mi se pare ca sunt preaprotectivi

| iwanttodestroytheworld a răspuns:

Asta imi aduce aminte de...