| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni.
E greșit ca o fată de 15 ani să vorbească cu cineva de 44 adică nu mă refer că laș iubi sau am fi împreună că știu că e învârstă, noi doar suntem puțin mai apropiați ca un fel de prieten simplu prieten,
eu doar am încredere în el și el tot are încredere în mine...
E așa de foarte mult timp.
Eu doar voiam să știu dacă e greșit ceia ce fac doar suntem doar amici.
Dau funda, promit.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Totuși, ai grijă ce discuții porți cu el, fiindcă, și pe net, discuțiile pot avea tentă sexuală. Să nu intri în jocurile lui. Și să nu accepți niciodată o întrevedere cu el. happy
Când ai timp, uită-te și tu la filme educative: Inocență furată
(2006), Încredere (Trust) 2010, Capcană fatală( Hard Candy) 2006, Inocenţă de vânzare (Selling Innocence), 2005 etc
Succes la școală, și trăiește-ți viața real, nu virtual.

17 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

ESTE diferenta de 29 de ani intre voi.Ai grija ca nu cumva apropierea asta sa nu duca in alta parte, tu esti mica, el are muult mai multa experienta de viata si te duce cu zaharelul rapid, stie exact ce vrei sa auzi.Eu sincer nu as recomanda o "asa" amicitie.Hai inteles, tu esti mica si naiva, da' un om normal la cap la 44 de ani nu sta pe net si vorbeste cu tinerie care abia si-au luat buletinul. Ceva e putred la mijloc.Ai grija! cine stie ce pedofil se ascunde!

| William a răspuns:

Nu e nicio problema, dragostea nu are varsta.

| Osoeanu_Alexia_1999 a răspuns (pentru William):

Ba are

| cffc a răspuns (pentru William):

Dar am zis că nu îl iubesc suntem doar amici.

| William a răspuns (pentru cffc):

Nu am citit intrebarea cu atentie, scuze.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu, totuși, te-aș sfătui să cauți prieteni de vârsta ta, și să rărești prieteniile cu bărbați, atât de maturi. Nu-l iubești, acum, dar de unde știi că mâine, nu te vei îndrăgosti?
El ți-e prieten, și atât, dar cum poți știi că mâine nu va îndrăzni mai mult? Gândește-te, el are experiența vieții. Tu, la vârsta asta, ești încă inocentă. Și încrederea asta, într-un om, când ai prea multă, parcă devine dezamăgitoare. Cred că e de preferat, să te aștepți la orice, din partea oricui.
E bine să fii foarte precaută în relația asta de prietenie. Dacă te împrieteneai cu o femeie de vârsta aceea, înțelegeam mai ușor, și mă gândeam că (poate) încerci să discuți cu ea mai deschis, lucruri/chestiuni, pe care nu ai curaj să le discuți cu mama ta, din cauza jenei, deși, de o mamă, nu ar trebui nicicând să te jenezi. Te-aș sfătui să vorbești și cu părinții tăi, și să îi informezi despre așa zisa prietenie. Dacă ei nu se opun, și sunt convinși că propriul copil nu (le) greșește, atunci, în unanimitate, decizia le aparține.

| cffc a răspuns (pentru floresdemayo):

Și crezi că nu am încercat să-mi fac prieteni de vârsta mea? Păi da am încercat, nu am reușit, m-am gândit și eu la asta și de aceia am stat o perioadă departe de el, l-am ignorat.
Însă am observat că tot acest timp nimeni nu era alături de mine, absolut nimeni nu vedea când sunt tristă, fericită, plângeam, râdeam nimeni n-a fost alături de mine și nici nu este însă el, de fapt nici n-am reușit să înțeleg de ce el, el mereu era alături de mine chiar dacă îl ignoram mereu făcea într-un fel să mă înțeleagă și să-mi fie alături...
Acesta este și motivul de care suntem doar amici nimic mai mult.
El are chiar și prietenă.
Și nu, no să mă îndrăgostesc nici o dată de el știu că este prea mare, nici n-am de gând să fim un cuplu.

| Green66 a răspuns (pentru cffc):

" El are chiar și prietenă" laughing)))
Și câți ani are prietena lui? 14?
Ăla e pedofil și se pare că tu ești gata să-i cazi în plasă.

| floresdemayo a răspuns (pentru cffc):

Nu mă îndoiesc, poate ești și tu mai matură decât cei de vârsta ta, și nu îți mai trebuie drept prieteni, băieței care să se joace cu mașinuțele, ori fetițe care să strângă în brațe păpușile. Ai crescut, și poate simți nevoia, să strângi (și) altceva în brațe.
Tu nu reușești să-ți faci prieteni, or, asemenea bărbați tocmai asta urmăresc. Ei știu profita de inocența și naivitatea ta. Știu să te mânuiescă, așa cum mânuiai tu păpușile, te iau cu încetișorul, vorbesc dulce, îți dau dreptate, practic, se arată mereu alături de tine. Fiindcă, fix asta caută, să te impresioneze. Însă, după ce își ating scopul, te va arunca, așa cum își aruncă copilul, păpușa de care s-a săturat, și căreia, i-a rupt, rând pe rând, bucăți din ea. Doar că el, nu îți va rupe mâinile/piciorușele, cum le rupi unei păpuși, ci îți va rupe sufletul.
Spui că nu îl iubești, dar ar fi de ajuns ca să-ți șoptească, un cuvânt de iubire, ori să-ți fure un sărut, care să-ți agite fluturașii din stomac. Și, în scurt timp, îi vei accepta avansurile, și-i vei deveni complice. Uite așa, le cădeți voi victime, iar aceste lucruri vă pot marca toată viața.
Sunt convinsă că părinții tăi nu știu nimic, despre prietenia acestui bărbat, cu tine.
Încearcă să nu mai fii atât de pretențioasă, și caută să te apropii de copiii de vârsta ta. Dă-le o șansă. Ori, dă-ți (ție) o șansă. Ei te vor aproape, doar că tu, prin atitudinea ta distantă, i-ai îndepărtat treptat. Intră în cercul lor de prieteni, petrece timpul cu ei, caută interese comune. Și, în scurt timp, viața ta va fi mai veselă. E cazul să mai copilărești, alături de ei, fiindcă copilăria trece repede, iar maturitatea va dura o viață.

| cffc a răspuns (pentru floresdemayo):

Dar noi doar vorbim pe net nu e ca și când neam întâlni...
El e din România însă eu din Moldova...

| cffc a răspuns (pentru floresdemayo):

Ok, mersiwinking

| floresdemayo a răspuns (pentru cffc):

Totuși, ai grijă ce discuții porți cu el, fiindcă, și pe net, discuțiile pot avea tentă sexuală. Să nu intri în jocurile lui. Și să nu accepți niciodată o întrevedere cu el. happy
Când ai timp, uită-te și tu la filme educative: Inocență furată
(2006), Încredere (Trust) 2010, Capcană fatală( Hard Candy) 2006, Inocenţă de vânzare (Selling Innocence), 2005 etc
Succes la școală, și trăiește-ți viața real, nu virtual.

| Vlad_Bogdan_1996 a răspuns:

Stai tu cuminte! Ăla e pedofil, nu te iubește vrea doar să te fută cu acordul tău. Eu nu ințeleg unele fete. La 15 ai vorbești cu unu de 44 cred că e mai in vârstă decât taicătu dar așa sunt româncele. Oricum puteți fi impreuna cum e Oana si Viorel Lis. Cred ca ăla are copii mai mari ca tine. Și zici că sunteți prieteni. Ce prietenie e aia de copil de 15 ani su unu de 44. Tu ești... Handicapată, debilă, cretină, tâmpită?

| cffc a răspuns (pentru Vlad_Bogdan_1996):

Poate tu ești handicapat, dibil, cretin, tâmpit sau ce mai crezi tu eu nu am zis că mă iubește sau că eu îl iubesc am zis că suntem doar amici la fel cum pot să fiu cu tata...
Dacă ziceam că tatăl meu e cel mai bun prieten tot așa reacționai?
Ei bine el îmi este ca un tată nimic mai mult și nici no să fie mai mult,
și exact ce ai scris tu în ultima frază toate acele te caracterizează pe tine, pa.

| Voicu_Ionela_1999 a răspuns:

Esti sigura ca nu vrea si altceva?laughing Iti dai seama, 44 de ani, e om invarsta si totodata capabil sa-ti faca rau cum vrea el... eu zic sa ai mare grija pentru ca nu stii ce se afla in capul lui (+/-)

| fluturasdecatifea a răspuns:

Da,este foarte gresit!

| BlackSoull17 a răspuns:

Nu e greşit atâta timp cât nu e nu e nimic între voi, decât prietenie.

| Osoeanu_Alexia_1999 a răspuns:

Inteleg ca nu il iubesti, dar asta suna mai mult a Pedofilie, daca tie ti se pare bine sa vorbesti cu cineva in care te increzi(chiar daca nu il cunosti in realitate)fa ce crezi, eu mi-am spus parerea happy Funda?