| SongokuJR a întrebat:

Salut, recent mi-am cumpărat un vape iar întrebarea mea e aceasta : am vazut unii oameni ca își prepara aroma/lichidul din 2 soluții, ca sa zic asa, iar unii își cumpara direct. Care este diferența si contează de care-mi iau? Funda. Scuzați categoria. :3

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Diferenta consta in pretul mult mai mic in cazul prepararii solutiei acasa. Pentru a reusi trebuie sa ai doar putina indemanare. Iata modul in care poti sa iti prepari solutia dorita; Cumperi glicerina vegetala si arome diverse daca doresti sa obtii gusturi diferite cu care poti sa umpli cartusele ramase dupa folosirea celor cumparate. Bazele pot fi de VG (Glicerină Vegetală) sau PG (Propylen Glycol). În funcție de cât de bine le tolerați, puteți să le amestecați sau să le folosiți individual. Ambele baze, contrar ceea ce se spune, provin din industria farmaceutică și se folosesc la prepararea siropurilor pentru bebeluși, a medicamentelor și soluțiilor intravenoase (perfuzii), ș.a.m.d., dar, ca la orice alte produse, pot exista persoane a căror organisme să nu tolereze niciuna dintre acestea. Citeste urmatoarele materiale : http://scintillasilk.ro/glicerina-vegetala si https://cristianls.ro/prepari-singur-lichidele-tigara-electronica/ Succes!

| AlexDFY a răspuns:

Pentru aroma se foloseste:Nicotina, Glicerina vegetala, propylene glycol ( nu stiu exact cum se numeste, dar e ca un sirop), apoi aroma.Ti am explicat pe scurt, dar iti las un video care explica mai in amanunt, https://www.youtube.com/watch?v=HVVETqD3O0E