| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi ce am povestit aici!laughing
Prin generala am cunoscut niste baieti, care s-au dovedit a fi pana nu de mult cei mai buni prieteni ai mei.De-a lungul timpului am facut de toate, insa cum am crescut parca nu mai sunt la fel.Ideea este ca s-au prins intr-un anturaj mai aiurea (droguri usoare, urmand a urca la cele cu urmari mai serioase) si parca nu mai sunt la fel.Si eu m-am alaturat acestui cerc o scurta vreme, dar mi-am dat seama ca nu are rost sa imi stric sanatatea si doar imi pierd timpul.
In ultimii 2 ani am inceput incet-incet sa ne distantam deoarece eu m-am mutat la marginea orasului si nu mai puteam sa stau prin baruri si cluburi cu ei din cauza mijloacelor de transport.Aici, am intalnit tot felul de oameni, insa doar cu 2-3 mai schimb o vorba.Restul, le zic buna ziua si cam atat.Acestia putini cu care ma inteleg sunt cu 1 an, 2 mai mici decat mine (eu am 20 ani).Nu spun ca ma deranjeaza acest lucru, insa cateodata au niste gesturi din alea incontrolabile in public si parca ma incomodeaza un piclaughing...este mai greu de explicatlaughing.
Cat despre vechii prieteni din oras, nu prea am tinut legatura.In urma cu o saptamana m-am intalnit intr-un local cu cativa la o reuniune a colegilor din liceu si nu stiu...erau cam indiferenti cand m-au vazut.
Am impresia ca sunt nevoit sa aleg:
-prietenii din copilarie (un avantaj era ca ajungeam sa cunosc multe persoane noi, dar parca ma contactau exact cand aveau nevoie de ceva)
-noii prieteni (ei nu m-au lasat daca am avut nevoie, chit ca am mai avut mici certuri, dar astea apar si dispar).Ei sunt mai retrasi un pic, nu fac parte din genul ala de oameni populari, care sa atraga atentia si nu dau doi bani pe ceilalti in general.laughing
Si intrebarea cea mare, acum ca v-am spus istoricul.
Ce m-ati sfatui sa fac, sa incerc sa iau legatura cu cei din oras? Cand am vorbit cu unul dintre ei ultima data mi-a spus ca s-a mai schimbat, insa parca am mai auzit povestea asta...
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Problema e că trebuie sa te schimbi tu. Să-ți pese mai puțin de ce zice sau cum se poartă Gheorghe sau Ion. Gata! Aia a fost o fază. Ai 20 de ani, e timpul să te concentrezi asupra persoanei tale. Ce vrei să faci cu viața ta. Pana când tot în gașcă, tot în baruri și tot în cluburi. Fii mai independent și ocupă-te de tine. Planuri pentru o carieră, o fată pentru o relație de durată, relații mai strânse cu familia, cu rudele. Ia viața în serios. Prieteniile trebuie ținute la locul lor Dacă găsești vreun prieten de calitate, bine; daca nu, nu. Si chiar dacă gasesti, nu-ți pierde prea mult timp cu ei și nu pune la inimă orice moft al lor. Păstrează distanța regulamentară și vezi-ți de problemele importante. E doar părerea mea.