| HideWhisper a întrebat:

Salut, sunt clasa a VIII-a si sunt curios cum va fi la liceu, in principiu vreau sa stiu cum sunt colegii, colegii mai mari, profesorii, e greu sau mai usor, toti profi de la gimnaziu spun ca acolo e foarte greu, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nu e atat de greu precum spun profesorii in generala. In ceea ce priveste orarul si profesorii, aici depinde foarte mult de tipul de liceu la care urmeaza sa mergi. La un liceu obisnuit, mediu, nu e foarte solicitant. Dupa primul semestru te vei obisnui si iti vei da seama cum sunt profesorii si ce cerinte au fiecare. Daca mergi la un liceu mai pretentios, cel mai probabil programul va fi mai solicitant si profesorii vor avea mai multe cerinte. Ai 6 ore pe zi, in general, dar mai exista zile cu 5 sau 7 ore (o zi pe saptamana, in general). Cat despre colegi, nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme. Daca mergi la un liceu cat de cat decent, probabil vei gasi persoane cu care sa ai ce discuta si cu care sa ai diverse lucruri in comun.

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Depinde de liceu. La mine unii profesori sunt foarte indulgenti, altii şui. Colegii sunt de treaba. Daca mergi la un liceu bun fii sigur ca profesorii vor fi cel putin retardati, iti vor da zeci e probleme si exercitii de pe o zi pe alta, 5-6 texte argumentative, vei avea de invatat la toate materiile. Sunt sanse mari ca in fiecare zi sa dai o lucrare, ce nu se trece in catalog decat daca e sub 5. Si o sa ai teme la toate materiile (inclusiv la sport). Bafta!

| Virdol_Maria_Laura_1998 a răspuns:

Hei! Nu este chiar atat de greu pe cat spun profesorii. Cel putin mie nu mi se pare ca este. Cea mai grea parte este sa-ti faci prieteni noi.
Colegii mai mari ( din liceul meu) sunt cam glumeti cu cei de clasa a IX-a, unii.
PS. La liceu este de 1000 de ori mai frumos ca in general!