| MotanAndrei a întrebat:

Salut, sunt compozitor. Am albume la activ, piese compuse pentru artisti mai putin cunoscuti, iar de la un timp nu mai dau piese si ma simt bine, intr-un fel. happy Si intrebarea e: sa raman compozitor sa compun pentru alti sau sa mi le cant eu? P.S compun Rap [underground si sentimental ]. happy Ce parere aveti? Si, a, da m-ar interesa sa colaborez cu un studio. Aveti idee de studio'uri? Dau funda si vot in limita raspunsurilor voastre.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut Andrei. ma intereseaza sa stiu daca compui pe partea de instrumental sau pe partea de text. Exista producatori care nu au trecut in partea MC-ingului, sunt si cei care combina cele doua meserii (vezi cazul VD). Depinde foarte mult de ceea ce iti doresti. Daca castigi destul de bine din a fi compozitor, poti sa te axezi pe asta. Daca castigi mai bine ca MC atunci ai putea sa te axezi pe asta. Tine si de sustenabilitate. Eu am fost actionar al unui studio, suntem 2 actionari, acum cautam sa ne extindem, sa schimbam locatia. am cumparat aparatura de ultima generatie, computere, izolare fonica, ramane sa gasim o locatie potrivita, lucru care va mai dura un pic, in conditiile in care eu imi doresc sa mai cooptez pe cineva in actionariat. Studio-uri exista in cam fiecare oras mai mare, nu e o problema, diferentele sunt facute de logistica si de oferte.

| MotanAndrei explică (pentru TheAce):

Compun mai mult pe partea de text, mai rar pe instrumental. Si multumesc pentru acest raspuns.

| TheAce a răspuns (pentru MotanAndrei):

Atunci esti textier practic. Am lucrat si eu pe domeniul asta (avand 4 volume publicate e destul de usor), problema in Romania e ca textierii nu sunt platiti asa grozav. Poti sa imi dai niste exemple de piese?

| MotanAndrei explică (pentru TheAce):

Activist, In Romania(freestyle), Joc in doi, Tarfa Mica etc

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bøøgey a răspuns:

Ce raper e ala de canta ce compune altul? laughing Canta-le ma boschetule tu ca nu-ti trebuie vocea lu' Armstrong sa iasa bine. E rap, daca versurile sunt bune, pentru multi nu mai conteaza vocea.