Întrebare recomandată | andreyusca2011 a întrebat:

Salut sunt foarte stresat, am examenul de sfarsit de a 8a, stresul si emotiile astea nu vin neaparat din cauza neprgratiri mele din potriva eu, si si profesori mei ma vad pregatit, dar cand ajung sa imi dea foaia in mana incep sa scriu sa ma gandesc, si dupa 10-15 min ma pierd pur si simplu. Ati trecu prin asa ceva? Ati luat ceva ceaiuri ceva, imi puteti recomanda. Va rog frumos sa ma ajutati dau funda.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Deci nu te stresa,mananca o tableta-doua de ciocolata neagra-amaruie si sa bei apa minerala, sa iei cu tine o sticla de jumatate de litru de apa minerala la examene! Roaga-te la bunul Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine si ia cu tine cartea cu subiectul pe care il inveti la examene, impreuneaza mainile cu cartea, zici in gand,, Tatal Nostru" si spune-i dorinta dea reusi la examenul si apoi deschide cartea la intamplare cu ambii degeti mari si vei vedea lectia pe care se da la examen! Doamne -ajuta si Bafta!

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu ne-ai spus despre care examen e vorba ( la ce materie). Cît despre cît de bine ești pregătit, eu pot spune că la ortografia limbii române ești foarte
slab pregătit.
În textul enunțului tău ai cel puțin 10 greșeli ( pe mai puțin de 7 rînduri de caiet ).
Dacă la examenul de limba română ai și lucrare scrisă ...vei avea cel puțin vreo două puncte scăzute pentru ortografie.
Partea proastă e că nu le mai poți corecta acum.
Ți - au intrat în felul curent de a scrie și nu ai timpul necesar pentru a ți le corecta. Pur și simplu nici nu știi ce și anume greșești.
Să fii sănătos!

| AvalohAlyn a răspuns:

Poti sa iei MemoPlus sau lecitina, pentru concentratre si memorie. Ceaiul de tei relaxeaza insa nu te va ajuta mult...mai poti incerca capsule din extract de lavanda pentru relaxarea corpului si a mintii.Dar mai bine du-te la farmacie si cere ceva pentru stres, pentru linistire si calm.Sunt o gramada de suplimente pe piata, incearca naturiste mai multe.Succes la examene.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca zici ca toti te cred pregatita, nu mai ramane decat ca si tu sa ai incredere in tine. Trebuie sa te relaxezi pur si simplu, e doar un simplu examen. Si eu sunt clasa a 8-a si trebuie sa il dau. Sunt pregatit sau aproape pregatit laughing si am incredere in mine. Bafta!

| Coloringthevoid a răspuns:

Ceaiurile nu te vor ajuta cu asta.Tie iti lipseste increderea in sine sadDar inteleg, e stresant mai ales ca conscecintele sunt mari.Scuze dar nu cred ca te-am ajutat cu nimic cu raspunsul astalaughing

| veryhonest a răspuns:

Nu-ti face griji, totul va fi bine. Emotii vei avea tot timpul daca continui sa te gandesti la lucruri nefavorabile.

| IonelaToma a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti la faptul ca esti bine pregatit si nu ai cum sa te pierzi asa pur si simplu daca tu esti constient ca ai totul sub control. Poate uiti si tu 1-2 idei dar asta se poate intampla oricui. Iti poti lua o guma de mestecat in timpul examenului, de destreseaza instant.

| Vanesssa a răspuns:

Si eu am avut examenul de clasa a 8-a anul trecut si de asemenea am trecut prin multe emotii si este si normal, dar am mi-am dat seama ca este foarte importanta relaxarea pe care numai tu ti-o poti crea. Cand realizezi ca te blochezi, incearca sa vorbesti cu tine, sa inspiri o data adanc si sa expiri. Poate pare banal insa totul porneste de la psihic.

| Andreeeeeeeeeeeeeea a răspuns:

DA! Sunt in anul 2 de facultate si mi s-a intamplat asta chiar luna trecuta, cand am avut un partial. De obicei, daca invat si repet periodic, retin fara probleme. Dar atunci am incurcat toate subiectele intre ele si am scris cate o definitie de la fiecare subiect...Am luat 4 si acum trebuie sa invat din nou, TOATA MATERIA.
S-a dovedit a fi din cauza faptului ca am invatat in 2 nopti, fara sa dorm si fara sa ma concentrez efectiv la subiect. Acum, miercuri voi avea examenul final la obiectul respectiv si ma simt mult mai pregatita si am invatat foarte usor, pentru ca:
- am invatat doar in timpul zilei, fiind relaxata
- cand invatam, eram concentrata asupra materiei si nu ma gandeam la 'cai verzi pe pereti'
- nu am invatat noaptea ca sa ma obosesc
- am invatat subiectele pe rand, facand pauza intre ele
Iar sfatul final e sa nu inveti pana tarziu..nu ajuta deloc! Bafta! happy

| asasaaaaaaaaaa a răspuns:

Am auzit ca ceaiul de tei linisteste. incearca-l.

| inBlood a răspuns:

Cică dacă iei sub 4 rămâi repetent. thinking Și eu am trecut prin asta, stai calm o să iasă bine.

| Mocanul a răspuns:

TI se intampla asta pur si simplu pentru ca esti un bou!

| Ally4334 a răspuns:

Ceai de tei. Am incercat si te relaxeaza.

| CristinaZasadnii a răspuns:

Ceaiuri? Serio?! Nu aicea totul conteaza de psihologia ta. Daca tu crez caa esti bine pregatita de acest examen atunci simplu relaxeazate sau iesi cu prieteni. Logic cu cit mai mult stress cu atit mai rau tie iti faci si nota va fi mai mica deci crede in tine.Tu esti ceea care decizi starea da in acesl moment.Deci capu sus si succese!