| Daniel_Daniel_1997_lDev a întrebat:

A venit vremea sa imi schimb buletinul la varsta de 18 ani. Mai jos o sa postez actele necesare la care am si eu cateva nelamuriri.

cererea pentru eliberarea actului de identitate;
certificatul de nastere, original si copie;
documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
declaratia unuia dintre parinti ori a unei terte persoane, din care sa rezulte faptul ca identitatea declarata în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborata cu imaginea preluata ori cu fotografia atasata cererii, apartine solicitantului;
fisa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizata de unitatea de politie de la locul de domiciliu sau resedinta al solicitantului;
chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - de 7 lei;
timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.

Sa o iau cu inceputul :
Trebuie sa vin cu un printe sau cu o cunostinta?
Cum procedez cu cererea de eliberare? ( o iau de la ei, trebuie sa o completez eu etc.)
Care este acel document care trebuie sa il iau, care face dovada de domiciliu?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| ANONIMUS251 a răspuns:

Salut pentru a face dovada cu domiciliul trebuie sa vina proprietarul case in care locuiesti cu actul de proprietate al casei si cu buletinul

Daca ti-am fost de ajutor nu uita sa lasi fundita

| Daniel_Daniel_1997_lDev explică (pentru ANONIMUS251):

Eu vreau sa merg sa il fac cu un prieten. Va fi corect?