| Alexaame a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru urgent, si v-as ruga sa cititi tot ce am sa scriu, si sa ma ajutati cu cat mai multe raspunsuri.
Am 14 ani, o sora de aproape 18, parinti a carui meserie este administrator de flori, in piata. Deci, in concluzie, programul lor fiind de la 6 dimineata pana la 20 21 seara. Cateodata, mami mai vine acasa ziua. Nu mereu, dar nici foarte rar. Sa trecem la subiect. Sora mea, bineinteles, invata mai bine. Ea fiind a 12 acum iar eu a 8. Mi.am scos media 8, 41 iar ea 9 si ceva. Deci, ea e apreciata iar eu subapreciata. Fac pregatire l mate dintra 5 si tot nu am reusit sa imi scot media la mate mai mare de 6. Bin, sorumea a scos-o 9. Iarasi eu sunt pusa pe ultimul loc iar ea complimentata. Iar acum, vreau sa spun mici diferente pe care le fac fata de noi:
-De ziua mea, am vrut sa-mi ia iphone 4s, dar nu au vrut sa dea 20 si, de milioane sa mi-l ia. Bun, niciodata nu am zis sa imi ia ceva ce nu isi pot perminte, insa la o saptamana surorii mele i-au luat cadou de 18 ani iphone 5s gold, dand 30 de milioane pe el. Ok, e mai mare, m-am bucurat mult pentru ea, insa sincer, voi cum v-ati simti?
-Ei ii dau aproape 100 de milioane sa isi faca majoratul, dar mie nu vor sa imi ia un amarat de caine, micut, frumos, usor de dresat si afectuos. Rasa Pug, puteti cauta informatii.
Si acum trec la adevaratul motiv pentru care v-am informat despre toate astea.
Am intrebat-o deja pe mama daca ma lasa sa imi iau acest caine, bineinteles raspunsul fiind ca nu sunt normala. Deci ea clar nu este interesata de chestia asta. Dar chiar mi-as dori din tot sufletul sa am grija de un sufletel, sa stiu ca ma asteapta acasa si ca se bucura pentru mine. Da, sigur, exista responsabilitati, multe.Dar imi doresc si stiu in ce ma bag! Stau la bloc, deci asta nu ma ajuta. Tatal meu sunt singur ca nu ar vrea nici el, desi daca mama chiar si-ar dori si ea l-ar putea convinge. Deci va zic sincer ca nu e interesata. Nu vrea. Dar vreau sa o conving, si va rog fara ochi de catelus. La ea nu merg vrajeli ieftine ca astea. Sora mea e indiferenta la chsstia asta, dar presupun ca mi-ar lua partea. As avea de gand, nu anul care vine, celalat de 8 martie sa aduc unul cu fundita rosie la ea, dar asta ar inseamna timp, rabdare si bani stransi mult timp. Si am zis nu anul asta fiindca peste un an sora mea pleaca la facultate. Cum as putea sa o conving tinand cont circumstantele date? Si daca ati avut-o mama la fel si ati putut s.o i duplecati atunci accept sfaturi.
Multumesc pentru rabdare!

Răspuns Câştigător
| Byutza_Mariia_1999 a răspuns:

laughing. ai grija de tine, si maturizeaza-te.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, dar multe milioane se invart in familia ta, prea usor se arunca cu banii, iar disperarea ta vine tocmai din faptul ca zboara milioanele aruncate mai ceva decat in cluburile de manele cu lautari!

Esti prea rasfatata, tu si sora ta, primiti prea multe, fara eforturi, deja ati ajuns in stadiul in care credeti amandoua ca orice vi se cuvine, mergi pe drumul tau, dincateva cuvinte estre greu sa ajungi pe drumul cel bun.

Bafta!

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Eu sa fiu in locu tau le-as face un scandal monstru alor mei de nici nu m-ar vedea pe acasa ceva timp. Si ce morti, sora ta e prea rasfatata. Sunteti o familie instarita, nu ar trebui sa reactionezi asa. Asteapta putin sa mai cresti se vor schimba lucrurile si la tine. happy

| Alexaame explică:

In primul rand, nu ma faceti saraca daca nu stiti laughing nu aveti nici un drept, am uitat sa precizes ca NU am probleme cu banii? Altul a fost motivul pentru care nu a dat 20 de milioane pe telefonul meu, nu merit fiindca nu sunt buna la invatatura. Si nu e vorba de bani laughing lol, ce copii fara viitor. Am bani stransi, daca ar fi vorba de asta mi.ar zice sa imi dau banii. Dar nu e, e vorba ca nu ma considera responsabila. Si da se invart milioanele, nu duc lipsa de bani nici eu si nici ei laughing NU E VORBA DE BANI. omg ce oameni, daca ar fi fost problema financiara as fi mentionat mai sus. Nu vorbiti fara sa stiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexaame):

Suferi de viata buna fetita. maturizeaazate. cred si eu ca aleia ii da bani mai multi ca merita, cum dq sa te meditezi ani la mate si sa iei 6, doamne fereste.

| Alexaame explică (pentru anonim_4396):

Te rog sa inveti sa scrii inainte a de comenta. Ma meditez? Din cate stiu eu nu ma pot medita singira thinking Sufar de viata buna ahahaa laughing si de asta nu ti se mai scoala tie? Eu am intrebat clar ceva, asa ca nu raspunde cu altceva happy pa pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexaame):

"Te rog sa inveti sa scrii inainte a de comenta" comentariu tipic celor de pe acest site care se cred prea inteligenti, dar totusi nu iei mai mult de 6 la mate, deci cine e cine? laughing

| Alexaame explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor matematica nu-i tot aia cu romana. La romana intodeauna am avut media 9, asa ca nu te lua de alte materii. De ce mai esti inca aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexaame):

Nu tine de romana dar tine de inteligenta nu? degeaba incerci sa pari mai inteligenta ca nu e chiar asa happy.
pai de ce sa nu fiu, incerc sa fac o gramaaaaaada de prieteni.

ps-sunt curios daca ti-ai dat seama de sarcasm.

| Alexaame explică (pentru anonim_4396):

Nu incerc sa par inteligenta, doamne. Cand cineva te ataca trebuie sa te aperi nu?winking se pare ca tu esti cel care nu intelege nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexaame):

Iti dai seama ca trebuie sa te aperi, dar incearca sa faci asa fara sa faci pe altul sa para inferior. "Te rog sa inveti sa scrii inainte a de comenta.", tu m-ai luat cu scris, eu te-am luat cu matematica.

| Alexaame explică (pentru anonim_4396):

Bine, ai dreptate.

| Alexaame explică (pentru Byutza_Mariia_1999):

Si tu sa ai happy

| Byutza_Mariia_1999 a răspuns (pentru Alexaame):

laughing. ai grija de tine, si maturizeaza-te.

| Byutza_Mariia_1999 a răspuns:

Parerea mea e ca nu au procedat bine parinti tai, pentru ca si tu esti copilul lor si tu iti doresti anumite lucruri. Uite si eu am o problema asemanatoare si eu imi doresc caine de atata timp si mereu mi-a spus mama ca o sa-mi ia, ca e greu cu un caine bla bla chesti de genu ...si am obosit sa mai ma cert cu ea pentru lucrul asta asa ca am lasat-o balta ...la fel si cu scoala ca nu invat destul de mult ca pot mai mult niciodata nu a fost multumita de mine de ex luam 8 la mate ii spuneam si ea imi spunea bine puteai si mai mult, niciodata nu a zis bravo ma bucur asa ca astia sunt parintii iti las idul daca vrei sa vb mai multe (byu_mariia)