| TipulAnonim a întrebat:

Salut TPU,am o problema : Ma exprim greu,ce sa fac ca sa ma exprim mai liber si sa nu ma blochez,N-am citit nici o carte in viata mea,si cand vreau sa ma apuc sa citesc o carte nu retin nimic din ceea ce citesc, ajutati-ma va rog

7 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Ai probleme cand vorbesti cu cineva de nu iti gasesti cuvinte? adica emotii? sau pur si simplu nu stii ce sa spui si de asta te blochezi ca sa nu spui prostii? Si eu am o mica problema cand vine vorba de comunicare, in special cu straini, ma emotionez si incep sa ma balbai, sa spun tampenii fara sa gandesc. Cel mai bine ar fi sa interactionezi cu alte persoane cat de mult poti, la scoala sau la munca sau cand te duci sa cumperi ceva sau in parc.

| TipulAnonim explică (pentru EnvyU):

Da,exact asta patesc

| Thunderstruck a răspuns:

In niciun caz cititul cartilor nu este solutia. Spre rusinea mea, nu am citit mai mult de cateva sute de carti in toata viata mea, dar sunt relativ des "laudat" pentru exprimare. Ma omule, chiar n-au nicio treaba cartile, urasc gandirea asta, este exact cand ti se zice ca devii mai inteligent atunci cand citesti, mai creativ, mai nu-stiu-cum. Nu suport asa ceva, chiar daca nu am citit cine stie cate carti la viata mea, imi permit sa zic ca nu mi-au dezvoltat absolut deloc inteligenta, abilitatea de a ma exprima etc. Pur si simplu, le-am citit din placere, din curiozitate, daca vreau sa ma dezvolt pe acele planuri, comunic in pana mea cu lumea, incerc sa ma depasesc pe mine insumi. Nu o sa inteleg vreodata cum citirea unui basm, unui S-f, unei poezii te ajuta cu altceva in afara faptului ca iti imbunatatesti strict cultura generala, si iti satisfaci o curiozitate.

| IsabelaIssa a răspuns:

Citeste totusi carti, incearca sa te concentrezi atunci cand citesti, sa nu ai alte ganduri sau sa asculti muzica, tv etc. O sa iti prinda bine cateva carti.

| MskDesign a răspuns:

Cu siguranta cititul te va ajuta.
Cred ca nu retii nimic din ceea ce citesti doar pentru ca nu iti place.Cand vei gasi o carte cu un subiect care pe tine te atrage, sunt sigur ca vei tine minte.

| Deliiiia a răspuns:

Solutia esentiala pentru tine este chiar activitatea de care fugi cel mai mult, cititul. Doar asa iti poti largi vocabularul tau de baza. E alegerea ta daca doresti sa afci din citit ceva placut sau nu. Am sa-ti explic cum il poti face mai agreabil:

Cititul nu presupune doar lectura unui roman scris de catre un autor consacrat. Incepe cu articole pe teme care iti plac: jocuri, filme, celebritati...etc. Cauta un subiect interesant, cum ar fi extraterestrii sau fenomene paranormale si documenteaza-te despre el, ai sa vezi ca te va prinde si vei uita ca citesti, vei fi prea concentrat pe informatie. Dupa o saptamana alege o carte usoara, de actiune, gen de Jules Verne sau de J. K. Rowling si incepe cu un capitol pe zi, iar daca simti nevoia sa mai citesti unul, fa-o, e de bine aceasta senzatie.

Inainte de a citi realizeaza o activitate placuta, ca creierul tau sa ramana cu starea respectiva si eventual mananca ciocolata sau ceva ce-ti place, ca sa asociezi placerea cu cititul. De asemenea, aseaza-te intr-o pozitie comoda(dar nici pentru a adormi) si opreste TV-ul, telefonul si tot ce-ti poate distrage atentia. Conteaza intr-o oarecare masura si ordinea din camera.

| NiKyDutza a răspuns:

Mda. Ma incearca sa socializezi si tu mai mult...