| symplw a întrebat:

Am si eu o intrebare
In curand fac 18 si si trebuie sa imi schimb buletinul. Dar tata o sa plece din tara inainte sa il schimb. Trebuie sa fie neaparat el prezent ca sa ma ia in spatiu?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa fie prezent si un parinte.
Poti preschimba CI inainte cu 180 de zile de implinirea varstei, asa ca poti merge la SPCLEP inainte ca tatal tau sa plece in strainatate.

| alessia5158 a răspuns:

" Este important să ştii dacă actul de identitate se apropie de limita de expirare, îl poţi schimba doar în ultimele 6 luni de valabilitate dar nu trebuie să depăşesti ultimele 15 zile ale termenului de valabilitate"---vezi sursa:http://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=154&li=1&gog=1

In toate cazurile de schimbare a actului de identitate sau de inscriere a resedintei este obligatorie prezenta unuia dintre proprietarii spatiului de locuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca el este singururl trecut in actul de proprietate, da trebuie sa mearga cu tine

| AFR81 a răspuns:

Poti sa mergi si singur sa-ti schimbi buletinul, ideea e sa ai absolut toate actele necesare.

| andradapop21 a răspuns:

Nu