| anonim_4396 a întrebat:

Astazi mi-am inregistrat vocea si am observ ca difera de cea pe care o aud eu.Intrebarea mea este cum este adevarata mea voce? cea inregistrata sau cea pe care o aud eu? Stiu ca vi se pare o intrebare prosteasca dar am dilema aceasta de mult!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dacă v-aţi înregistrat propria voce vreodată, măcar pentru câteva secunde pentru a testa funcţionarea vreunui magnetofon sau software de prelucrare audio, aţi constatat cu surprindere că propria voce "nu sună" aşa cum sunteţi obişnuiţi să vă auziţi în discuţiile cotidiene. Poate vă daţi seama că este vocea dumneavoastră, dar nu este aşa cum o ştiţi. De ce?
Explicaţia este că atunci când ne auzim propria voce în viaţa de zi cu zi, auzim undele sonore emise de corzile noastre vocale, unde care se propagă spre urechile noastre atât prin aer, cât şi prin intermediul propriului corp. Când scoatem un sunet corzile vocale fac nu doar aerul din jurul lor să vibreze. Vibrează şi alte ţesuturi, oase şi diverse cartilagii. Când ne auzim propriile voci, urechile noastre recepţionează undele sonore propagate prin toate aceste medii. În schimb, atunci când ne auzim vocea înregistrată, aceasta ne pare diferită de cea cu care suntem obişnuiţi pentru că îi lipsesc caracteristicile speciale generate de propagarea undelor sonore prin corpurile noastre.

Sursa:http://www.scientia.ro/......raina.html

| AirănMeidăn a răspuns:

Interesanta intrebare, probabil majoritatea si-au pus-o dar nu i-au dat mare importanta.
In primul rand, nu e chiar cea inregistrata. Tu, de exemplu, cand vorbesti cu cineva la telefon, nu-i asa ca ii auzi vocea putin altfel? Asa e si la tine.
Cat despre cea pe care o auzi tu, nu stiu.
La mine e diferenta foarte mare intre vocea pe care o auzi la telefon, sau inregistrata, si cea pe care o aud eu.

| iulianandreg a răspuns:

Este asemanatoare cu cea inregistrata