| Netheru a întrebat:

Ati avut vreodata impresia ca habar n-aveti ce o sa faceti in viata asta? Sau ca ati dat-o rau de tot in bara? Uneori stau si ma intreb ce o sa fac peste 10 ani? O sa-mi placa? Imediat o sa incep facultatea.N-am reusit sa intru la X la buget si am decis sa raman in orasul meu natal la faculta Y. Faculta Y apartine de X. Teoretic e aceiasi facultate, dar... parca ma simt dezamagit. Majoritatea prietenilor mei au reusit sa intre unde si-au dorit fie buget, fie plata. Pacat ca eu nu mi-am piermis. Oricum mi-am propus sa trag tare sa ma pot transfera la X sa recuperez. Ceva sfaturi, pareri? Astept cat mai multe raspunsuri big grin

2 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Cred ca toata lumea are astfel de momente.Cu totii ne simtim dezamagiti din anumite lucruri,insa suntem facuti sa trecem peste.
Nu trebuie sa fii suparat ca nu ai intrat unde doreai, ci trebuie sa fi fericit, mandru, ca ai ajuns unde ai ajuns cu puterile tale, prin munca pe care ai depus-o invatand.Multi nici macar nu dau doi bani pe scoala, dar pana la urma nu se compara o distractie de 4 ani de liceu cu o fericire care poate dura 60 de ani alaturi de familie, de slujba visurilor.

Hai sa iti spun putin din povestea mea: Eu ma simt mereu dezamagita de mine, nu cred ca am nicio calitate si ca nu sunt in stare de nimic.Sunt foarte pesimista si trista in majoritatea timpului. Stiu atatea persoane care sunt de 1000 de ori mai bune ca mine,care par perfecte si ma rusinez si ma intimidez,dar ma si motivez singura in acelasi timp. Stiu, sunt constienta, ca sunt in stare de foarte multe, ca pot face imposibila, insa partea pesimista din mine este cu 95 % mai mare decat cea optimista.
Dar in fine, chestia este ca orice ar fi, trebuie sa stii ca tu ai intrat la facultatea respectiva cu un scop.Asa a fost sa fie.SI poate intr-o zi iti vei da seama si care a fost acel scop.
O zi frumoasa! happy

| Grimster a răspuns:

Stiu cum te simti. Eu o sa intru in anul II de facultate si inca incerc sa-mi gasesc drumul in viata. Cum a spus si Larissa Mouse, cred ca asta e o stare generala pentru multa lume, insa putini au curajul sa recunoasca. (urasc reactia oamenilor cand le spun ca nu stiu ce-o sa fac dupa facultate de parca mi-am planificat viata in cel mai mic amanunt).
Si eu am colegi care sunt prin toata tara, chiar si prin strainatate si eu am ramas in orasul natal si uneori ma intreb daca mi-ar fi fost mai bine altundeva.
Pe langa invatat, incearca sa te implici in activitati care sa te dezvolte in afara facultatii. Asta am eu de gand sa fac anul asta, pentru ca anul anterior m-am preocupat mai mult de invatat si la final nu m-am simtit atat de satisfacut chiar daca am luat note bune.
Oricum, incearca sa te concentrezi mai mult pe munca ta si nu a altora.
Succes.
pentru bunadispozitie https://www.youtube.com/watch?v=bq7FJzMc9tg