| DeikrAndrei a întrebat:

Daca eu vreau sa vand ceva pe internet, iar acea persoana imi ofera un paysafe card. Facem tranzactia. El imi da codul paysafe, iar eu ii dau acel obiect. Apoi eu ce pot face cu codul? Cum scot banii si cum aflu daca el este nefolosit? Dupa ce el mi-l da eu cum fac sa nu il foloseasca el repede si apoi sa pierd banii de pe el? Mai am o intrebare. Daca tranzactia se face prin banca, cum imi transfera el mie banii? Trebuie sa am un card sau ceva? Cum il obtin. Si ce este paypal-ul? Spre exemplu daca vreau sa cumpar ceva de pe Magazin Play ( Android OS ), am nevoie de paypal. Cum obtin cardul Paypal, si ce trebuie sa indeplinesc ca sa il fac. Nu stiu toate aceste lucruri deoarece sunt nou in acest " domeniu ". Am 15 ani. Nu cred ca are importanta. Merci anticipat! Dau funda! Si... scuzati categoria, vreau raspuns cat mai rapid...

Răspuns Câştigător
| lologfo a răspuns:

Pentru inceput. Paysafecard e un sistem la fel ca oricare altul doar ca putin mai simplu. Iti faci un cont gratuit pe paysafecard.com si acolo bagi toate "codurile de reincarcare" pe care le obtii. De pe paysafecard nu poti scoate bani ca sa ii ai in mana.
Daca vrei ca cineva sa iti trimita bani bancar ai nevoie de 18 ani si de un cont in banca. Fiecare cont are un numar unic. Ca si CNP-ul. Dupa ce ti-ai facut cont doar ii dai persoanei respective numarul de cont ("CNP-ul") si ea iti poate baga bani in cont.
Paypal este alta metoda de a putea face tranzactii online. Doar ca pentru asta ai nevoie, din nou, de un cont bancar, respectiv un card VISA sau MasterCard. Dupa ce ai un card VISA/MasterCard valid ai intrii pe paypal.com si iti creezi un cont. si de acolo o sa te descurci foarte usor. Tu cum nu ai 18 ani poti cere acordul si indrumarea parintilor.