| DomnishoaraTPU a întrebat:

De ce tinerii nu le mai place să citească, să iasă afară să facă mişcare, stau DOAR cu ochii ţintiţi în calculator?!
Adică, nu zice nimeni să nu stai la calculator dar parcă unii stau prea mult...
Se trezesc de dimineaţa, şi PRIMUL lucru care-l fac este:
"Oare ce se mai întâmplă la Facebook?!"
"Am mai primit mesaje?!"
Dau fundă celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| Deleb a răspuns:

Hei
Pe oriunde mergi, observi ca 90% din oameni (nu neaparat tineri) stau pe telefon si chatuiesc or stau pe facebook pur si simplu. Iesirile cu prietenii sunt la fel, conversatiile fata in fata nu mai exista, ci doar prin intermediul telefonului.
La mine in clasa, majoritatea colegilor, in timpul pauzelor si fac N poze ca sa le puna pe facebook pentru like-uri. Am patit sa primesc si mesaje cu "like aici te rog", desi cred ca nu sunt singura.
Un alt lucru, generatiile se prostesc din ce in ce mai rau, Spre exemplu, elevii din clasele 1-4 nu prea mai stiu sa iasa sa joace cu mingea ratele si vanatorii, poate sunt unii care nici nu au auzit. In schimb, se apuca de fumat (crede-ma ca i-am vazut, directorul chiar se vaita inainte sa termin eu a 8, acum 2 ani jum, ca cei mici fumeaza mai mult decat noi, astia mari ).
„Mi-e teamă de ziua în care tehnologia va fi mai importantă ca relațiile interumane. În lume va exista o generație de idioți." — Albert Einstein.
Sad but true.
Si eu petrec mult timp la calculator, pe skype si jucandu-ma diverse jocuri sau uitandu-ma la seriale. Nu face asa de bine stiu, dar in ziua de azi, daca vrei sa iesi sa te distrezi cu adevarat, ai nevoie si de bani, si multi chiar.

| DomnishoaraTPU explică (pentru Deleb):

Aşa este.
Ăsta-i crudul adevăr.
E trist şi că adolescenţi şi copii nu mai petrec timpul afară, devin din ce în ce mai sedentari dar nu numai asta.
La capitolul citit suntem varză.
Un român citeşte o carte pe an, şi nu de aceea groasă, din contra subţirică, cărţile, cu cât sunt mai groase cu cât se vând mai greu.
Ba unii nici măcar o carte nu citesc!
Devenim din ce în ce mai sedentari şi inculţi.

3 răspunsuri:
| alynutzu20 a răspuns:

Salut.
Pai,dupa cum cred ca ai observat, oriunde mergi vezi mereu copii care stau cu telefonul in mana ca vai trebuie sa stea pe facebook.
Unii, chiar daca stau mult ( ma includ) fac si chestii mai importante.De exemplu eu am citit multe carti care nu sunt la biblioteca de pe net,am facut mai multe proiecte si incerc sa ma dezvolt personal ajutandu-ma de calculator. Faza e ca, la mine, in comparatie cu ceilalti, eu controlez pc-ul, nu el pe mine.Eu "imi pierd timpul" facand ceva constructiv,in timp ce ceilalti stau doar pe facebook si chiar daca nu se intampla nimic, stau cu orele.
E trist ca, cand toata lumea e afara ei stau in casa si nu fac nimic, se joaca ca niste disperati unele jocuri in prostie, stau pe facebook si nimic.Nu iasa sa ia aer..Creierul lor este fixat pe scoala>acasa>pc>teme>somn, asta e cel mai trist.Asta nu cred ca se va schimba never, ca in ultimul timp...se strica treburile, tehnologia evolueaza iar noi devenim din ce in ce mai limitati. big grin

| PedoBarbie a răspuns:

Dar poți să citești cărți pe calculator. :p