| ANONIM7373 a întrebat:

de ceva timp ma simt ciudat, inferior si am impresia ca totii au ceva cu mine, ascund lucrurile astea familiei ..nu vreau ca ei sa stie si nu am habar de ce uneori nu ma suport si nu sunt multumit de mine ma simt ca si cum as fi un prost si nu as avea vreun rost pe pamant am impresia ca toti rad de mine si de infatisarea mea ma ajutati un sfat ceva?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

In primul rand nu mai ascunde lucrurile astea fata de familie. Aceasta ar trebui sa fie cea care sa te sustina in astfel de clipe deci... ascunzand asta nu faci altceva decat sa te minti pe tine, fapt ce te face sa te simti cu atat mai rau.

Scoate-ti din cap ideea asta ca toti rad de infatisarea ta. Sa zicem ca o fac, okay?
De ce fac asta? Pentru ca sunt prosti, pentru ca ei asta vad si asta li se pare lor funny. Nu pune la suflet toate prostiile de genul. Chestile astea sunt foarte frecvente mai ales in generatia noastra care este una vai de capul ei.

Incearca sa ai mai mare incredere in tine! Sa nu mai fii negativist!
Nu este mare lucru daca arati cine stie cum... intotdeauna o sa poti aduce anumite imbunatatiri daca esti perseverent. Daca nu iti place cum arati atunci incearca sa schimbi anumite lucruri marunte la tine.
Poti sa-ti faci o frizura care sa te avantajeze, poti sa te barbieresti daca ai par facial care te deranjeaza...
Daca esti gras poti incerca sa faci un pic de sport acasa, eventual un fel de "incalzire" in fiecare dimineata.
Daca esti foarte slab poti incerca sa pui cativa muschi pe tine...deci chiar nu este mare lucru daca nu iti place cum arata corpul, acela il poti schimba foarte usor daca iti doresti cu adevarat.

Cat despre partea aceea cu impresia cum ca ar rade de tine...
Poate ca asa este, poate ca nu. Mai stii?
Si eu mai patesc asta din cand in cand dar nu pun la suflet. De ce as face-o?
In generatia asta idioata se gasesc unii sa faca misto de tine raportandu-se nu numai la corp ci si la felul in care vorbesti, mergi sau chiar la felul in care privesti pe cineva anume.

Ignora-i daca nu poti sa le dai anumite replici inteligente dar care sa nu-i jigneasca. De obicei cu astfel de replici le inchizi gurile.

Nu mai pune la suflet! Impresiile lor nu o sa-ti influenteze cu nimic viata. Niste cuvinte lipsite de sens... venite de la niste persoane fara viitor nu au cum sa te afecteze atata timp cat tu nu esti de acord cu ceea ce spun ei.

Ai nevoie de mai mult incredere in tine! Te doare cand auzi lucruri de genul deoarece si tu crezi ca sunt adevarate.

Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu familia sau cu un psiholog.
Daca iti este rusine de familie *ceea ce nu ar fi normal* ai putea sa vorbesti cu psihologul scolar *consilierul psihopedagogic*
Fiecare scoala care se respecta ar trebui sa aiba unul si din cate stiu eu este gratis pentru elevi. *daca nu esti elev atunci varianta cade*

Succes!

4 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Îţi lipseşte doar încrederea în sine atât doar. Iubeşte-te pe tine însuţi şi speră că într-o zi să apară cineva în viaţa ta şi să te iubească cel puţin de mult cât te iubeşti tu pe tine.
Lasă să vorbească cât vor din moment ce tu ştii cine eşti.

Am fost pe lângă subiect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai multa incredere in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei au o problema. Nu tu. happy