| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De ceva vreme am dezvoltat o mare fobie pentru moarte. Si nu pentru moartea in sine, ci pentru a nu face eu ceva si sa mor iar de la atata panica am impresia ca o sa fac eu ceva si ca o sa mor si parca chiar imi vine sa fac asta desi imi e frica de moarte si sunt constienta ca nu voi face nimic. Vreau sa scap de aceasta frica fara un psiholog sau ceva. Astept un sfat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai dezvoltat nici-o fobie. Nu-ti e frica de moarte. Nu ai nici-o stare de panica. Nu o sa se intample nimic. Nu exista nici-o frica deci n-ai de ce sa scapi. Esti bine si totul e normal, asta trebuie sa inteleaga creierul tau. Nu-ti mai induce stari aiurite, ne bagam singuri in tot felul de stari si tot noi ne putem scoate. Nu-i mai da creierului tot felul de informatii de genul. Fa sport, mediteaza, foloseste autosugestia - gandeste-te la locuri frumoase, sentimente placute.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inainte sa te nasti poate isi era frica de viata si uite ca o traiesti, vreau sa spun ca moartea e ceva normal, cu toti avem o frica e ceva normal, asta e viata, azi traiesti maine mori accepta asta, nu trebuie sa te minti ca nu e asa ca exista viata de dupa, viata e frumoasa lupta ca e ultima care o vei trai

| AnOnImA1234567 a răspuns:

Am avut si eu exact aceasta frica.Nu scapi usor daca te gandesti ca ai o fobie, adica orice faceam aveam in gand faptul ca as putea pati ceva.Asteapta sa treaca, eu tot ce am avut, mi-am rezolvat singura.