Întrebare recomandată | Denisa1828 a întrebat:

Inainte de teza de la romana, am avut niște emotii grozave si când am primit subiectul am simtit ca am uitat tot, ca nu mai stiu nimic. Ce pot sa fac ca sa nu mai fiu asa de stresata?

Răspuns Câştigător
| NicolasAlx a răspuns:

Pai nu mai fii asa speriata. Uite eu in locul tau as fi foarte relaxat si as incerca sa mi sugerez ca nu se termina totul la o teza. Tu controlezi ceea ce inveti nu inveti ca sa uiti dupa aia. Depinde de tine. Eu asa as face. Poate iti sugerez inainte de teza chiar o plimbARE pe afara sa te relaxezi. asta bine, cand iti vine sa fii stapana pe tine. Inteles?

| NicolasAlx a răspuns (pentru NicolasAlx):

Sincer, eu tot timpul uit sa fac lucrarile de seminar la facultate si azi ma suna Profesorul sa ma duc ca daca nu nu intru in examen si ma dusei linistit. Ba chiar stiam ca pot prezenta si maine, deci chiar nu ma tem de tampeniile astea. Sunt doar niste imagini de ansamblu pe care tu trebuie sa le controlezi.

18 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sa inveti bine, sa stii cand mergi la examen ca esti pregatita si orice subiecte ti-ar veni o sa stii.
Cand vine testul, stai cateva minute relaxeaza-te, respira apoi citeste cu atentie indicatiile. Daca nu stii un subeicte, treci mai departe, precis iti amintesti pe parcurs si noteaza ideile care in vin random in cap pe ciorna si apoi le organizezi tu sa iasa o lucrare buna.

| AFR81 a răspuns:

Wow, ai emotii la teza la romana laughing Ce-o sa te faci la BAC. Legat de problema ta, nu ai prea multe de facut. Asa esti tu.

| aXy99 a răspuns:

Un singur cuvant am de spus, AUTOSUGESTIE.

| kyliejenner a răspuns:

Nu se intampla nimic daca iei o nota mica. Ai incredere in tine, gandeste-te la un tel/vis in mintea ta si spune-ti ca il poti obtine doar daca nu mai esti stresata si faci bine in teza/test/examen.

| BogdanDediu a răspuns:

Daca inveti pe de rost clar ca uiti dar asa sunt unii oameni au emotii

| Rainmaker a răspuns:

Buna Denisa,
Am patit si eu inainte de bac acelasi lucru.Incearca sa iei cu o ora inainte de examen o pastila de distonocalm.Pe mine m-a ajutat.

| Anonymous1247 a răspuns:

Mai bine ți-ai face griji pentru. BACwinking

| uhegartfea234 a răspuns:

Nu vreau sa fiu un "asshole" cum s-ar zice, dar nu prea ai ce sa faci nimic
In viata tuturor oameniilor, aceasta este o etapa speciala, teza, gen oamenii ne spun ca este foarte importanta, si ca este 25% din medie, si noi, de fapt, creierul nostru reactioneaza.
Totusi, ce se poate intampla daca iei nota mica? adica peste 5 sigur iei, Bafta!

| SmokeDeejay a răspuns:

Rezolva cat mai multe subiecte, pentru ca te vei familiariza cu aceste teste si nu vei mai avea emotii.winking

| sucdemere11 a răspuns:

Invata mai mult asa o sa fii sigura pe tine ca o sa iei o nota mare si vei scapa si de stres/emotii.

| Bellateo a răspuns:

Gandeste pozitiv...eu asa fac mereu si ma ajuta. Intotdeauna imi repet in minte:,, Eu stiu". Doar ai invatat pentru teza aceasta si ma gandesc ca esti un copil bun...gandeste pozitiv. Eu asta ti-as sugera.
Funda? happy

| Georgette24 a răspuns:

Un 50 de grame de tarie happy

| roxisweet a răspuns:

Buna stiu cum este cu emotile dar nu prea ai ce face totul depinde de tine si de starea ta psihica sunt intreadevar pastile pentru limpezirea minti dar si pentru anti-stres dar nu iti recomand te molesesc si tot nu este bun se spune ca daca mananci lamaie te mai calmeaza dar repet(se spune)

| MariSD1986 a răspuns:

Eu zic să încerci să te relaxezi. Nu trebuie să gândești negativ. Eu am cele mai bune note din clasă și nu prea învăț pe de rost. Pur și simplu nu mă stresez într-o astfel de situație gândind dacă nu reușesc. Am la fel o colegă care suferă de acest stres cu lecțiile. Dacă ești sigura pe tine nu are de ce să îți fie frică! happy

| NumeFain a răspuns:

Pai...fa-ti toate scenaiile cele mai rele si cele mai bune posibil...atunci cand te astepti la orice nu te poti speria, la mine merge perfect

| AdinaPotol a răspuns:

Cred ca atunci cand esti sigura ca ai invatat nu mai ai niciun fel de emotii asa ca daca tu consideri ca te-ai pregatit suficient nu ai motiv de ingrijorare.

| monicagbr a răspuns:

Crede-ma ca asa sunt si eu, dar e un lucru firesc. Inveti si vrei sa-ti iasa cat mai bine. si ai impresia ca uiti tot, datorita emotiilor. Dar apoi ideile iti revin. Trebuie doar sa te autocalmezi. :*