| LupulDinPadure a întrebat:

scuze de categorie.Cum pot sa-mi conving parintii sami ia un laptop la 2400 lei, trebuie sa metionez ca eu nu le cer mai nimic niciodata dar acum am vazut ca colegii au laptopuri faine...

Si ma oftic ca mai singurele lucruri valoroase pe care mi le au luat au fost un calculator din 2006 nu-i cine stie ce, bunicel sa-i zic asa si un ps2 si telefon cu touch oricum... asteas vechi pentru ca eu nu prea cer lucruri odata la 2 ani mai cer un lucru valoros sa-i zic asa.Nu ca am sta prost cu banii stam normal e bine ne descurcam.

Ei au zis ca peste 1 ani s-ar putea sa-mi iei un laptop pentru ca intru la liceu, dar va rog mult cum fac sai convig samil ia mai repede.

Trebuie sa metionez ca nu vreau sa iei neaparat din banii lor am banii mei suficienti pentru laptop si mai bine...As fi de acord sa mi-l cumpar eu sau sa puna si ei restul asta numa intereseaza.Problema e ca ei nu vor sa ma lese nici pe mine sa mi-l iau din banii mei. Spun ca am deja pc si ca acum n-am nevoie de laptop.

Sunt total de acord dar totusi vreau sa-l iau mai repede de 2 luni tot le spun dar nu asculta.Va rog dati sugestii cum sa vorbesc cu ei sa le explic ca chiar vreau laptopu ala!

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Bună.
Încearcă să-i convingi spunându-le că ai nevoie pentru școală, și că un laptop e mult mai practic.Te poți deplasa cu el în alte camere și așa mai departe.
Spune-le că sunt banii tăi economisiți de tine și că pc'ul nu mai merge atât de bine.
Și că laptopul e o investiție destul de bună, nu e ca și cum mergi și cheltui toți banii pe haine sau alte tâmpenii de genul.

Succes.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cumva il vrei atat de repede ca sa te lauzi, iti spun ca gresesti. Cand vei intra la liceu, vei vedea alti colegi cu laptopuri si mai sofisticate. Nu e mai bine sa astepti inca un an, sa iasa ceva mai marfa, sa se mai ieftineasca poate, si sa fii in rand cu ceilalti? Parerea mea

Insa daca vrei sa ii convingi, spune-le ca, cu calculatorul ramai cam scurt, se misca greu din cauza uzurii morale, iti doresti ceva mai mobil, cand ai teme de facut impreuna cu, colegii e mai usor, pentru ca il iei dupa tine. Este foarte peactic etc.

| John1973 a răspuns:

Santajeazai :)) http://bit.ly/1xtaxqr

| antigoni a răspuns:

Mergi efectiv pe doua picioare la Altex/Flanco/Coraura sau unde ai vazut tu laptopul ala si il cumperi. Ce mai pot face dupa aia? Daca spui ca ai bani happy

| ReadZore a răspuns:

Du-te la un magazin de arme din america, jefuiestel cu un bat de chibrit in timp ce arde(crede-ma o sa fuga de frica)dupa te duci iei un M4A1 ori AK47 si te duci peste maicata. Incepi sa tragi intentionat pe langa ca sa o sperii sau daca esti noob nu te mai chinuii sa tragi pe langa ca oricum nu o nimeresti. Dupa ce o sperii ii zici sa iti cumpere laptopul. Dupa ce iti cumpara laptopul fi sigur ca vei fi pedepsit sau mai rau castrat. Asa ca imediat dupa ce iti ia leptopul intri pe www.copii-castrati-de-mame-dupa-ce-au-facut-ceva-foarte-putin-rau.com Acolo stai toata viata cu laptop si sper ca te-am ajutat Succes. PS: sunt foarte serios.

| Trifu_Diana_1996 a răspuns:

Inceraca sa-l,, meriti.Adica apuca-te bine de scoala, si comporta-te cu parintii tai ca cu niste regi, si asa si cu ceilalti.
Incearca sa dai senzatia ca-ti plac acelasi lucruri ca ale parintilor si petrece mult timp cu ei.