| murloc a întrebat:

Sunt nou in metin2, insa am experienta de joc din World of Warcraft ( calculatorul s-a cam dus pe p... si merge doar cs16 si metin). Cateva sfaturi pentru ninja? ar trebui sa ma upgradez doar pe dx (dexteritate) sau pe dx-at(atac dexteritate ) sau pe viata si dexteritate? dexteritatea influenteaza si viteza de miscare? Servere BUNE romanesti fara bani (nu faceti reclama aiurea la toate saraciile ) de metin, exista? gen fara codati si cu playeri ok? Shamanul din metin este ca shamanul din wow? gen da spam cu status attack uri? Multumesc de sfaturi!

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Daca esti nou in metin 2 atunci eu zic sa te lasi... Nu te supara pe mine dar metin-ul este deja invechit si nici nu are o comunitate okay.
Este plin de oameni care nu stiu sa piarda, care te fac bot, noob, praf s.a.m.d. si care ti-ar sparge capul pentru un item amarat.
Imi aduc aminte si acum clipele in care jucam metin 2 steel. Am avut nivel 240 din 250 si jucam fara moduri,crescusem greu si eram batut de multi modati, mai ales pe la nivel mic.
Imi aduc aminte cum stateam linistit la farmat si se gasea cineva cu mod sa vina la mine ca sa ma alunge. Spuneau "mars", pleaca, praf... Bine bine, poate ca eram praf dar atunci cand ii bateam ce ziceau?
"Nu ai zis GO **** ce esti" sau pur si simplu se puneau pe liber ca tampitii.
Ce rost are sa joci metin?

Este un joc de prost gust, plin de oameni care ori nu au ce face, ori sunt demodati.
Am pierdut 25 000 de minute in jocul asta tampit.*Am jucat mai multi ani*

Nu prea mai sunt oameni care sa joace metin. Eu unul nu cunosc...
Toti cunoscutii mei joaca LOL, Cs GO, Fifa, WOW sau nimic. *asa, ca mine*

In fine. Este alegerea ta doar ca iti pierzi timpul.
Eu ti-am spus asta intrucat mie nu mi-a spus nimeni si acum regret timpul pierdut.

Daca esti ninja atunci te duci pe dex-vit. Pui 2 puncte pe dexteritate si 1 pe vit. Si faci asa pana le faci la maxim. Dupa pui pe atac si la final pe int. Ca ninja nu ai nevoie de int. Asta este pentru saman/sura.
Dex este baza la ninja.
Pentru un incepator era mai bun un warrior dar e okay si asa.

Dex nu influenteaza viteza de miscare. Toate clasele se misca la fel atata timp cat nu ai vreo potiune de miscare.
Viteza de miscare depinde cateodata de echipamentul de pe tine dar foarte putin. Aproape ca nu se vede...

Daca vrei miscare atunci exista papuci...
Eu am jucat la vremea mea pe Ro -unde mori de nervi
Tim Chaos - Unde nu mai sunt playeri
Energy -unde s-a inchis server-ul si mi-au sters contul dar acum parca e on.
Hammer -Unde daca nu bagi bani atunci ajungi sac de box.
Steel - eu nu am fost modat si totusi puteam sa bat persoane cu moduri chiar si de 100%.
Depinde foarte mult de adversar. Daca are mai mult de 1 mod de 100% atunci cel mai probabil nu o sa-l poti bate fara mod. Este frustrant sa vezi ca unul baga 100 de ron si dupa e god-like.

In fine. E treaba ta. Succes!

| murloc explică (pentru RainmakerX):

Pana imi iau alt pc ca sa joc WoW, e bun si asta. Deja sunt constient de comunitate.

| immaBeast a răspuns:

Pe ninja bagi full dexteritate, putere si viata ( DEX, STR, HP ).
Daca nu ai la dispozitie prea multe puncte, bagi 2 dex, 1 HP pana faci full dex, dupa aia continui cu puterea ( cu str-ul ), deci bagi full dex si str, nu conteaza daca nu ai full HP, ai HP si pe iteme, nu trebuie neaparat full la HP.
Dexteritatea NU influenteaza viteza de miscare.
Viteza de miscare este influentata de catre papucii pe care-i porti, de papucii de vant si de licoarea mov care iti da 30 % viteza de miscare ( parca 30 % dadea licoarea mov, nu am mai intrat pe un server de metin de vreo jumatate de an, chiar am uitat multe din metin ).
Servere bune, nu stiu ce sa zic, Wom2 ce mai este de el, in rest..chiar habar nu am.
Iti mai recomand metin2 absolute, este pvp, nu mai are asa multi playeri ca la inceput dar este server serios, online de cateva luni de zile, nu sunt hackeri.
Wom2 - Pvm hard - https://global.wom2.org/
Absolute - Pvp clasic - http://absolute.sowtf.ro/ ( nu chiar pvp, faci 99 in 2, 3 ore, bonusurile pica putin mai greu, nu exagerat de greu, cat sa nu termini seturile intr-o jumatate de ora si dupa aia sa te plictisesti ).