| Husqvarna a întrebat:

varsta mea nu vreau sa o dau dar vreau sa stiti ca sunt un baiat foarte timid. Nu pot vorbi vreo fata din cauza ca sunt foarte timid, mi-e frica sa nu gresesc ceva si nici nu sunt sociabil. Pana si cu unele dintre rudele mele mi-e rusine sa vorbesc. Si cu simtul umorului e o problema...
Help?

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Nu te mai gandi ca tu esti un baiat timid. Trebuie sa iti faci curaj, altfel vei avea mereu de pierdut.

| KLiNK a răspuns:

Cand esti timid de cele mai multe ori trebuie sa actionezi inainte sa gandesti. Adica sa spui ceva inainte sa te mai gandesti la consecinte. Oamenii timizi sunt de cele mai multe ori persoane inteligente. Si ce le place persoanelor inteligente sa faca? Sa gandeasca. Cateodata exagereaza si se gandesc la toate urmarile posibile si imposibile. Pun pariu ca ai vrut sa spui si tu macar odata ceva si te-ai gandit destul de mult timp care vor fi urmarile. Nimic nu e cum pare. Fiind o persoana timida, ti se pare ceva foarte rau daca gresesti sau te faci de ras in fata altora. Dar nu e asa. Ceilalti nici nu prea iti vor acorda atentie dupa. Cu fetele stiu ca este mai greu. Cu simtul umorului nu stiu ce sa zic...incearca sa fii tu insuti. Nu incerca sa te schimbi. Dar daca vei reusi sa scapi de timiditate vei reusi sa ai si putina doza de umor. Adica iti vei permite sa faci o gluma mica. Deci, nu te mai gandi la consecinte. Fa ceva fara sa te gandesti la tot ce se poate intampla. Bafta!

| Erika346 a răspuns:

Pare o problema destul de serioasa, adica cu fetele e de inteles, dar cu rudele..Nu prea e ok. Incearca sa gasesti motivul. Intreaba-te "De ce?" Si invata sa accepti ca un om mai greseste. Ajuta mult si sa gasesti alte exemple de oameni (apropiati de preferat) care au trecut prin aceeasi nereusita, astfel intelegi ca nu esti singurul care trece prin asta. Cu simtul umorului, eh.Aici e mai greu. chiar nu stiu, incearca sa observi umorul celor din jur.
SPER CA TE-AM AJUTAT
p.s: daca mai ai nevoie de ajutor : eliza. elisa49@yahoo.com