| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Am nevoie de un sfat! As dori sa imi cumpar un calculator nou, dar nu stiu ce trebuie sa aiba ( ma refer cati GB Ram trebuie sa aiba, capacitatea hard-diskului, mai pe scurt :tot).

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai pe scurt spune-mi de cati bani vrei sa-ti faci un calculator. La 2.000 de lei nu iti iei un pc gata facut, BUN (in cazul in care te intereseaza si gamingul sau alte programe costisitoare).

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| insaneboy98 a răspuns (pentru neluL):

Maxim 3000 lei si vreau sa am si placa video ca lumea pentru unele jocuri noi

| neluL a răspuns (pentru insaneboy98):

Uite o configuratie sistem gaming la 3.000 RON

Placa de baza ASRock B75 Pro3 - 348, 34 RON
Procesor Intel Core i5 3450 3. 10GHz box - 879, 99 RON
Memorie Exceleram 4GB DDR3 1600MHz CL9 1.5v bulk - 99, 86 RON
Hard disk Western Digital 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX - 326, 18 RON
DVD-Writer Samsung SH-222BB bulk black - 69, 99 RON
Sursa Sirtec - High Power Element PLUS 500W - 220, 21 RON
Placa video Palit GeForce GTX 560 Ti Sonic 1GB DDR5 256-bit - 882, 77 RON
Carcasa Segotep C1 black - 165, 95 RON

Total: 2.993,29 RON

Poze si detalii magazin gasesti aici: http://www.sistemepc.net/2012/06/configuratie-sistem-gaming-3000-ron.html

| neluL a răspuns (pentru neluL):

Iti mai trebuie monitor si tastatura.

6 răspunsuri:
| Slayzor a răspuns:

Cel putin 2GB Ram, in jur de 500GB spatiu pe hard-disk, procesor cu cel putin 2 nuclee, placa video de minim 1GB... si cam atat stiu

| M1hai a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/vision-5600/
performante mari
quad core
placa video de un gb :)

| cunoscatorul a răspuns:

Depinde si pentru ce il folosesti, uite un exemplu bun care are : procesor Intel i3, RAM 4GB DDR3 iar hard-ul de 500 GB
Il poti comanda direct de aici http://bit.ly/W9l5rr