| imeminemy a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati cu o problema importanta. Imi place mult de un baiat, dat cand o prietena l-a intrebat ce parerea are despre mine, a spus ca sunt Dry Cooker. A spus ca ii place de toate prietenele mele (in afara de mine). Toti imi spun ca sunt frumoasa, etc, dar cum sa fiu bine cand tocmai el a spus asta? M a simt mai urata ca niciodata. Oricum ma mut in Italia la vara, dar tot e aiurea. Le voi lasa tuturor impresia asta despre mine. Sunt o urata si o enervanta si sunt in plus oriunde m-as duce.
Dar problemele mele nu se opresc aici. Am in sfarsit niste prietene bune si va trebui sa le parasesc, si stiti cat de greu e sa pastrezi legatura. Stiu ca imi voi face si alti prieteni, dar asta nu compenseaza faptul cai ii pierd pe cei de aici. Nici nu vorbesc italiana! Va rog sa ma ajutati, nu mai vreau sa plang asa des. va rog mult. Orice sfat sau incurajare sunt bine venite, si pentru ca va sunt recunoscatoare tuturor care imi veti raspunde, vai da funda la nimereala. Va rog doar sa ma ajutati! ok?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Buna draga mea,
Daca esti o fata frumoasa si cu suflet bun, de ce te consumi atat pentru parerea unui nimeni? Sunt sigura ca nu este asa grozav pe cat se arata fata de toata lumea si probabil a spus ca place toate fetele in afara de tine tocmai pentru ca te place si cumva trebuie sa fii deosebita. Multi baieti se ascund dupa deget si prefera sa jigneasca fata pe care o plac din cauza ca sunt timizi si lasi.
Trebuie sa ai incredere in tine si in ceea ce poti, trebuie sa stii ca esti frumoasa si sa nu depinzi de parerea unui singur baiat. Nu te place? Foarte bine, nici sa nu te placa, poti sa supravietuiesti chiar daca unul dintr-o suta are alta parere despre tine.

Cat despre plecarea in Italia, bucura-te ca mergi si vizitezi locuri noi, cu prietenele poti sa vorbesti pe Skype, Facebook etc. La un moment dat o sa te intorci. Inevitabil vei avea si alti prieteni, omul e facut sa fie sociabil, nu poate sa traiasca in singuratate.

| imeminemy explică (pentru frostxtq):

Multumesc mult pentru raspuns, ai dreptate.

| frostxtq a răspuns (pentru imeminemy):

Cu placere happy

6 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Deci..cunosc un băiat care tot aşa, a plecat în Italia şi nu prea ştia italiană, i-a fost greu la început, dar pe parcurs s-a acomodat. Acolo oamenii nu-s atât de răi ca la noi.
Dacă tu te simţi bine aşa cum arăţi, nu contează părerea celorlalţi. Stai liniştită, fiecare are gusturile lui şi sigur că nu-i poţi mulţumii pe toţi, n-au cum să te placă toţi.
Tu nu trebuie să te limitezi doar la acest băiat chiar dacă-l placi aşa mult. Nici nu te merită dacă râde în halul ăsta de tine. Un băiat drăguţ, nu jigneşte aşa o fată. Putea pur şi simplu să spună că nu-i place de tine şi gata.
În ziua de azi toţi sunt disperaţi după aspectul exterior şi de asta nu durează relaţiile. Ei stau doar pentru un ambalaj. Interiorul contează cel mai mult, să ştii. Oricum tot o să îmbătrânim şi devenim urâţi. Lasă-l pe el şi mergi mai departe.
Fii tare, nu se merită să plângi pentru aşa ceva!

| imeminemy explică (pentru Neo12):

Multumesc mult pentru sfaturi. Voi incerca sa ma simt mai bine, ma bucur ca exista acest site. chiar nu m-am gandit la multe lucruri pe care le-ai spus.

| Neo12 a răspuns (pentru imeminemy):

Mă bucur că te-am ajutat. În caz că ai alte probleme, îmi poţi trimite un mesaj, sunt dispusă să te ajut. Te pup

| Primu_GigiBecali_1980 a răspuns:

Uite persoanele din jurul tau sunt dragute cu tine si daca el nu te place aia e nu e genul tau cat despre mutare asa am zis si eu cand mi-am lasat prieteni dar ghici ce vei gasi alti mai buni crede-ma