| Kreisegger a întrebat:

Cum sa imi maresc iq-ul sa fiu mai destept mai inteligent.Stiu ca 90% dintre voi or sa spuna citeste carti, eu citesc foarte multe carti de cultura generala si de scoala dar parca am nevoia sa stiu mai mult si sa stiu mai bine pentru scoala

Exista ceva bauturi care te pot face sa retii mai mult sa inveti mai bine sau ceva exercitii

Dau Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Salut, iq-ul il poti mari punand creierul la munca intelectuala. Adica mai intai citesti carti, ca sa fii destept sa ai cultura, apoi incepi sa gandesti singur sa faci conexiuni, sa folosesti informatiile invatate in viata de zi cu zi, astfel devii inteligent. Ca sa iti exersezi inteligenta iti recomand rebusuri pentru ASI, teste de logica, teste psihologice, si tot ce te face sa gandesti "out of the box", adica in afara barierelor. Cand ti-ai exersat inteligenta, gasesti solutii mult mai repede decat 75% din oameni, gandesti in perspectiva si ajungi sa ai idei stralucite, care pot avea mare valoare atat materiala cat si spirituala. Daca vrei sa retii mai mult si mai usor, iti recomand asocierea informatiilor, a imaginilor, sunetelor, senzatiilor tactile, sentimentele traite in anumite clipe.
Daca tu cauti pastile si leacuri pentru a-ti mari inteligenta, vei ajunge prostit de societate si indopat cu pastile, adica invers fata de ce cauti tu.
Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru florinflorescu):

Cuvintele unui om inteligent! happy Am trecut prin toate fazele pe care le-ai scris tu aici, dar findca asa mi-a fost viata, caracterul, chiar spiritul as putea spune. M-am dezvoltat foarte mult emotional cat si personal datorita vietii mai dificile pe care am avut-o si inca o am. In orice caz, bun raspuns!winking

| florinflorescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca si eu tot dintr-o viata grea mi-am dezvoltat inteligenta, chiar daca am trecut prin foarte multe, si dadeam din groapa in groapa, am invatat si m-am ridicat. Acum ma bucur ca am trecut prin toate si am ajuns aici. Fara acel trecut negativ, nu as fi reusit. Oamnenii cand au succes au parte de bucurie, oamenii care au esecuri au parte de lectii de viata si de inteligenta (daca le invata).

| anonim_4396 a răspuns (pentru florinflorescu):

Cred ca prefer partea noastra decat succesul, pentru ca adevaratul succes vine dupa ce ai indurat tot si ai trecut prin tot ce ti-a dat viata sa treci!

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Iq-ul nu îl mărești prin cultură generală sau prin cunoștințe memorate pur și simplu(și pe site avem exemplu că nu merge așa). Inteligența se mărește prin exerciții logice, prin înțelegerea anumitor lucruri și prin contopirea și legarea din punct de vedere logic a ceea ce știi. Când știi să legi informația și să o dezvolți măcar puțin atunci ești un om care poate să se considere acceptabil. Îți dai seama de momentul în care te dezvolți când la matematică sau la alte materii realiste încerci și și reușești să înțelegi cât mai multe și lași memoratul mecanic.

| Doub a răspuns:

Bea lăptic

| Wary_Forsaken_2001 a răspuns:

Ca sa ai o memorie mai buna nu sa faci decat doua lucruri :
1. Invata, nu pur si simplu citii, cu cat inveti mai mult cu atat iti vei dezvolta memoria.
2. Ia suplimente alimentare, nu iti vor face rau organismului si iti vor imbunatatii memoria, intreaba farmacistul de aceste pastile.
De asemenea, am si cateva sfaturi pentru tine :
1. Dormi 10 - 9 ore dar sa nu dormi sub 8 ore fiindca creierul va functiona pe " low power " si iti va scadea memoria.
2. Mananca legume ca mazarea, fasolea, pe langa ca te ajuta cu imbunatatirea memoriei iti mai ajuta si sistemul muscular big grin.
3. Incearca sa inveti cat poti inainte sa te culci deoarece creierul in timpul somnului stocheaza informatiile din timpul zilei petrecute mai bine in el.
4. Oxigeneazati creierul, oxigenul este hrana principala pentru creier, dimineata cand te trezesti reimprospateaza aerul din camera deschizand geamul + iesi afar si pur si simplu plimba-te vreo 30 de minute, incearca sa faci acest lucru in zonele cu multi pomi, iarba, de ex. un parc si evita zonele aglomerate, unde sunt masini, fiindca mai ai nevoie si de miscare... Acest lucru iti va imbunatatii memoria.
5. Cum creierul in mare parte lichid bea cel putin 2l de apa pe zi si daca iti permiti evita apa de la robinet care este bogata in clor si cumpara de la magazin dar daca nu, nu este o problema mare! Pe langa ca iti ajuta creierul sa functioneze cum trebuie iti hidrateaza si tesuturile si asa vei putea scapa in timp de problemele pielii.
6. Mananca ciocolata in fiecare zi, dar moderat, daca mananci prea multa o sa ti se faca rau dar daca vei manca moderat ( ori un baton de ciocolata, ori cateva patratele - in medie 4-6, iti va da mai multa energie si iti va imbunatatii si memoria, daca nu vrei ciocolata incearca si alimente care contin zahar deoarece organismul are nevoie si de zahar sau poti manca zahar ( nu mai mult de doua lingurite cu varf ).

Trebuie sa intelegi ca intre IQ si memorie este o diferenta ca de la pamant pana la cer. Memoria reprezinta capacitatea si viteza cu care un om poate retine o informatie iar IQ-ul reprezinta nivelul de gandire logica al unui om. IQ-ul nu se prea poate imbunatatii, fiind ceva de la nastere dar daca chiar vrei sa ai un IQ mai mare incearca sa devii foarte buna la materii ca matematica, fizica, chimia fiind niste materii care iti dezvolta gandirea. De ex. eu sunt olimpic la chimie, mate si fizica si am un IQ de invidiat - 132 si pe langa acest lucru, daca devii mai bun in aceste materii si reusesti sa le intelegi, nu sa le tocesti, iti vei imbunatatii memoria extrem de mult, de exemplu eu am reusit sa invat balada miorita in mai putin de 10 minute big grin ceea ce este greu de imaginat. Sper ca te-am ajutat si ca n-am scris acest roman degeaba, funda? big grin