| SyL3nT a întrebat:

Deci, am realizat ca nu stiu cum sa fac texte argumentative, compuneri sau sa explicam un titlu.
D-mna noastra de romana, ne-a dictat niste compuneri facute de ea, noi numai sa le invatam pentru examen laughing. (am facut cu ea mai mult gramatica... )
Deci... ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Hmm... Eu am diriginta de romana si e o profesoara foarte buna. Fac argumentari din a 6-a. Pai... Ai putea sa incepi sa faci pregatire la romana si sa te invete un alt profesor, dar pentru asta ai nevoie de bani. Ai spus ceva de examen. Cred ca esti a8-a. Si eu sunt happy Diriginta noastra a spus ca o sa facem o ora pregatire in fiecare saptamana pana la examen. Adica, asa e normal.
Ai putea sa cauti pe internet, dar nu stiu daca te-ar ajuta cu ceva. Cred ca faza cu meditatiile la romana e cea mai buna alegere. Daca inveti alea pe derost, nu o sa te ajute cu nimic. Trebuie sa le intelegi si sa stii sa le faci singura. Vorbeste cu parintii tai. O sa te ajute happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci nimic, degeaba le tocești. Fiecare operă literară transmite altceva.

| Andreea188899 a răspuns:

1. Textul argumentativ - trebuie sa îți spui părerea despre un subiect pe care il primesti. daca ești pro sau contra, si de ce.
2. Compunere
a) descriptivă - trebuie sa descrii un subiect anume. Pentru a iesi ceva bun trebuie sa ai imaginatie (nu toți o au), încearcă sa pui mai multe expresii sau figuri de stil (epitet, personificare, etc)
b)narativa - trebuie doar sa povestești o întâmplare anume fara descrieri

Sper ca te-am ajutat!:* Si eu sunt clasa a8-a acum. Succes la examen!