| David000000 a întrebat:

(Scuzati categoria)WTF ce mi s-a intamplat am o prietena care a fost violata si acum este insarcinata mi-a cerut ajutoru adica sa recunosc eu copilul crying deci ce sa fac eu nu sunt pregatit sa am o asemenea raspundere adica macar nu e al meu a zis ca sunt cel mai bun prieten al ei si ca nimeni nu a ajutat-o imi este mila de ea intr-un fel dar si de mine imi este ca dupa ce o sa zica lumea? unu de 12 a lasat insarcinata una de 16 deci nu are cum nu?

22 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Are 16 ani, atunci sa zica adevarul si sa se sfatuiasca cu parintii. Violatorul va fi cautat si arestat. Nu e bine sa faci asta, pana la urma tot o sa se afle.

| David000000 explică (pentru 愛日本):

Da asa i-am zis si eu
ca totul o sa fie bine dar a i-am si zis ca nu sunt pregatit pentru asa ceva
si a zis ca da prieteni se cunosc la nevoie sad

| OldSoul a răspuns:

Vezi ca daca il recunosti va trebui sa ii platesti pensie alimentara.

| David000000 explică (pentru OldSoul):

Da cine dracu il recunoastea? ce sa fac eu sa platesc eu pentru ce au facut alti? problema financiara nu e problema dar cea morala e mai mare si doar rusinea acea no m-am decis ca ii zic NU

| OldSoul a răspuns (pentru David000000):

E mai bine asa, ar fi fost destul de ciudat sa ai un copil la 12 ani straight face

| SkyPilot a răspuns:

Nici nu te gandi la asa ceva. Odata ce ai acceptat, nu mai poti iesi din situatia respectiva. Devii raspunzator financiar de copil pana la majoratul lui, poate si dupa daca are nevoi speciale sau intra la facultate. Partea financiara este de fapt singura pentru care ea are nevoie de un tata pentru copil. Chiar daca spune ca nu va avea pretentii la tine, poti sa o crezi cand e vorba de multi bani?
Daca ti-e prietena, nu iti cere tie asa ceva, asta e escrocherie sentimentala. Tu poti sa dai un exemplu de ceva cu adevarat important ce a facut ea pentru tine? Fata trebuie sa isi rezolve problema pe calea normala in astfel de situatii, nu incercand sa isi pacaleasca un prieten.
Un alt aspect: iti dai seama ca ai pica de prost in toate mediile in care umbli tu? Familie, scoala, prieteni etc. Cum arata unul care a fost atat de nepriceput incat sa isi lase prietena gravida si nu a putut sa se descurce? Nu te va crede nimeni daca vei spune ca ai recunoscut copilul ca sa o ajuti.

| David000000 explică (pentru SkyPilot):

Pai ea a facut multe pentru mine adica cand eram in cele mai grele momente m-a facut sa rad si din astea dar nu ma simt rensponsabil sa fac asa ceva asa am zis si eu si a zis ok si tatal ei la pus pe ala in coma cronica si ea se duce sa faca avort sau asa ceva multumesc oricum la toti care m-au ajutat :*

| PedoBarbie a răspuns:

Să nu faci asta! Vinovatul trebuie să răspundă în fața legii. Adică tu ai 12 ani?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, David,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa recunosti tu copilul? Eu ti-as zice sa nu faci asta. Mai bine indura situatia si merge mai departe. Sa vorbeasca cu parintii, de ce sa te includa si pe tine. Mai bine stai la locul tau.

| David000000 explică (pentru anonim_4396):

Da asa am sa fac mersi all pentru sfaturi :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru David000000):

winking oricand man!

Răspuns utilizator avertizat
| Mirke a răspuns:

Nu o ajuti cu nimic decat cu o pensie alimentara si alte obligatii, daca nu te simti responsabil pentru ea, nu o face! Mai bine incurajeazo sa depuna plangere impotriva violatorului, sau vorbeste cu parintii ei, nu cu tatal ca poate il baga pe ala in spital ca in alt caz de aici!

| MrNob0dy a răspuns (pentru Mirke):

tu crezi ca a fost viol?laughing

| MrNob0dy a răspuns (pentru Mirke):

Cum sa fie viol si sa nu declari,,,, orice parinte ar fi observat schimbari de comaportament in urma unui asa zis viol... sfatul meu e sa nu recunosti nimic pentru ca nu e al tu,,,

| David000000 explică (pentru MrNob0dy):

Da acum tatal ei e cautat penal ca la bagat pe ala in coma cronica gradu1 sad

| RespiraSiInspira a răspuns:

In nici un caz sa nu faci asta, practic o sa creezi foarte multe probleme.Gandeste-te ca parintii ei o sa se astepte pe urma de la tine sa il cresti, iar ea cum nu are nici o treaba cu tine o sa se duca sa o violeze altul si altul si altul...Plus ca i-ai face un favor violatorului, ar scapa de pedeapsa.Cred ca stii ce trebuie sa faci.Prietena ta este speriata, este norma.Nu asculta niciodata ideile oamenilor disperati, incearca sa le oferi alternative, calmeaz-o, incearca sa o indrumiwinking

| Irinoasa a răspuns:

Imi pare foarte rau ca se ajunge la avort. Credeti ca nu e tot un fel de crima? Ar putea sa nasca copilul si sa il dea altora care il doresc...

| deea1155 a răspuns:

Asta ar fi o mare tampenie sa recunosti acel copil. Nu e sanatos nici petru voi pentru ca odata si odata fiecare isi va face propria viata si in plus ce o sa-i explicati copilului peste 10 ani...
Un lucru pe care nu-l pricep e faza cu violul sa inteleg ca e o victima muta( care nu a spus familiei si autoritatilor) sau violul nu a fost chiar viol? Si inca un lucru un prieten adevarat nu te-ar pune intr-o astfel de situatie.

| David000000 explică (pentru deea1155):

Stiu si nu am facut-o! sa gasit violatoru acum e la inchisoare pentru violare de minor si din astea si am ajutat-o sa treaca peste asta adica am scos-o afara m-am plimbat cu ea si asta ia sporit increderea in mine sau asa ceva mi-a zis ca am fost singurul Prieten care a ajutat-o sa treaca peste asta si a zis ca nu stie ce sa faca cu copilul dar eu aicea nu m-am pus