| anonim_4396 a întrebat:

Se organizeaza o excursie de doar 100 de lei,iar parintii mei nu au bani sa imi dea si au spus ca nu se vor imprumuta pentru mine. Toata clasa mea merge pentru ca absolut toti sunt bogati, foarte bogatilaughing...Ma simt o ratata. Nici nu mai stiu ce scuza sa spun la scoala,pentru ca nu vreau sa se afle ca nu am nici ce sa mananc uneori.Mi-as dori enorm sa merg,dar chiar nu am cui sa ii cer...
Sfaturi, va rog? Fundita.

Răspuns Câştigător
| CatyVany a răspuns:

Sa stii ca tu esti enorm de bogata, prin simplul fapt ca iti lipsesc banii. Incearca sa nu te doara capul de ce spun bogatasii astia. Candva rolurile se vor schimba. Si nu te necaji ca n.ai bani sa mergi in nu stiu ce excursie, Dumnezeu stie sigur de ce nu te ajuta sa mergi. Fii fericita ai o familie! Buna rea sau a naibii de grea, viata trebuie traita cu cap si credinta in Dumnezeu. Pune.l pe El in tot ceea ce faci, si il vei vedea in fiecare rezultat al faptelor tale. :-)

5 răspunsuri:
| Kettolix a răspuns:

Stiu cum te simti. Nici noi nu mai prea aveam bani intr-o perioada, si nu prea aveam bani de mancare si cumparaturi. Poti sa le spui colegilor ca nu vrei, sau trebuie sa pleci undeva cu familia. Eu nu mai am problema cu banii dar te inteleg.Too questions: (stiu ca suna urat dar doar sa stiu ma vag, scuze daca te supar) Ai robleme financiare in general, sau doar aum? Cati ani ai, daca ai mai mult de 14, eu cand voi face 14 ma voi angaja sa fac paturi, sa matur si lucruri de genul dupa sfatul mamei.

| Inkubus a răspuns (pentru Kettolix):

Sunt a 9a, am 16 ani, iar excursia va fi peste doua saptamani. As vrea sa imi vand telefonul sau ceva, orice, dar nu voi lua cine stie ce pe el. Habar nu am unde sa ma angajez, chiar mi-as dori... Din ultimii 3 ani in familia mea a fost cam greu cu banii, deci nu doar acum. ITI MULTUMESC MULT pentru raspuns :3

| CatyVany a răspuns:

Iubita, va fi tare greu sa te angajezi la varsta asta. Fin proprie experienta iti spun ca cine angajeaza, angajeaza ca sa ii muncesti pe degeaba. :-( nu sunt oameni cinstiti care sa te ajute pe bune. Aici in Romania esti calcat in picioare la tot pasul. Eu de exemplu vara asta fac 18 si voi pleca la rude in Germania sa lucrez cu contract ca infirmiera. Cand vei mai creste o sa vezi, ca si mine de altfel ca o excursie nici nu mai conteaza...

| Inkubus a răspuns (pentru CatyVany):

Stiu,ai dreptate si chiar iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi spui asta. Apreciez mult! Dar chiar imi doream sa merg in aceasta excursie pentru ca in anii urmatori se vor organiza in alte orase mai indepartate unde vor costa mult mai mult si atunci chiar va fi imposibil sa merg... Mi-as fi dorit sa ma distrez macar acum si eu pentru ca nu sunt genul sa ies cu prietenii mai nicaieri tot din aceste cauze... MULTUMESC DIN NOU :3

| CatyVany a răspuns:

Nu ai pentru ce! kiss Toti pentru unul si unul pentru toti! No? Eu sunt a XI a, si am fost o data in generala intr.o excursi ...si o data la liceu. Inainte imi era supe greu sa accept faptul ca eu nu pot merge si in timp ce altii se distreaza, eu stau acasa. Dar nu e chiar asa, intotdeauna sa te increzi in Dumnezeu, pentru ca El va lucra la timp pentru tine. Eu in viata am o deviza, de care sunt ferm convinsa : "Nimic nu este intamplator pe lumea asta!". ...si chiar asa e. In acest moment ma gandesc, ca nu.i intamplator nici macar faptul ca eu iti raspund la problema ta. Tu vei intelege si te vei increde in El. Dumnezeu lucreaza prin oameni, pentru a ajuta alti oameni. Eu iti zic sa fii linistita si sa te gandesti ca asta e voia Lui, sa nu mergi -acum- in plimbare...ci la timpul potrivit. Take care!