| aXy99 a întrebat:

Sincer, n-am stiut ce categorie sa aleg.

Cine se pricepe la poker (texan), m-ar putea lamuri si pe mine cu cateva raspunsuri?
1. Cand se arata primele 3 carti de pe tabla? Dupa ce fiecare jucator pariaza (sau da fold) sau dupa a 2-a tura de pariuri?
2. Daca doua persoane au o dubla (si sa presupunem ca nimeni nu are ceva mai bun) castiga cel care are dubla mai mare sau cel care are cartea libera (cealalta carte, nu stiu exact daca asta e termenul) mai mare? De ex. tu ai dubla de juveti, iar celalalt dubla de dama, dar tu ai popa in mana, celalalt are un 2. Castigi tu ca ai popa si el 2 sau castiga el ca are dama si tu juvete?
3. Daca 2 persoane au doua duble cum se procedeaza?
4. Idem in cazul full house-ului, careului si chintei. (?) Castiga cel care are mai mari cartile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Primele trei carti se numesc flop si se arata dupa ce toti jucatorii de la tabla au platit bb sau sb (big blind\small blind), sau au dat fold (de obicei dau fold cei care au carti mici).
In prima mana se arata flop-ul, evident ca poate sa dureze ceva mai mult, ca se trezeste unul sa dea raise laughing.
2.Problema de carte libera mai mare se pune in urmatoarea situatie:
Tu si Ion jucati poker, tu ai in mana dama si 7 si Ion are in mana dama si popa smug si cartile de jos sunt urmatoarele: dama, doi, cinci, opt, si zece.
Atunci potul va fi castigat de Ion, ca amandoi aveti o pereche de dame, dar el are cartea libera mai mare.
Legat de dame si juveti, evident castiga el, tu ai juveti.
3. Cred ca am explicat asta si la doi.
4. Bun, aici avem nevoie de explicatii big grin.
Chinta roiala e cea mai mare ( gen de la 1 pana la 5, dar toate cartile acelasi simbol, inima rosie sa spunem)
Apoi e careul (4 dame sau orice alte carti, dar in numar de patru)
Apoi e fullhouse (trei carti de un fel si doua de un fel) Full de valeti cu zecari, asta inseamna trei valeti cu 2 zecari)
Apoi e culoare (toate cinci cartile de inima neagra, rosie sau romb sau trefla)
Apoi chinta normala, unde se tine cont doar de ordinea numerica nu si de culoarea cartilor.
Da, in cazul in care amandoi aveti fullhouse depinde cine are cartile mai mari.
Presupunem ca joci cu Mihai si el are full de zecari cu dame si tu full de asi cu doiari tu castigi, ca ai asii big grin.
5. Daca nimeni nu are as, potul este castigat de ala cu popa, daca nu are popa cu ala care are dama si tot asa.
6. Da.
Sunt fata, de unde stiu atatea? rolling on the floor
Daca ai alte nelamuriri, sau nu m-am facut inteleasa, intreaba.

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Merci pentru raspuns, am inteles foarte bine. Cei drept, gasisem un site cu reguli si explicatii, dar iti multumesc oricum. Pentru ca te-ai obosit sa scrii atat, iti voi da funda, cu toate ca nu stiu la ce ajuta. O intrebare as mai avea. La pokerul de tip hold'em sa zicem ca tu ai o carte rosie (inima rosie sau caro) si pe tabla sunt 5 carti rosii, ai potential de a castiga ceva? Este o mana viabila? Nu stiu cum sa explic deoarece nu stiu denumirea, dar daca un alt jucator are o pereche sau doua, mana ta este mai valoroasa ca ea sau CULOAREA se aplica doar daca ai 5 carti de aceeasi forma(trefla, inima rosie etc)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Culoarea se aplica doar daca ai 5 carti de acelasi simbol.
Daca ai 5 carti de trefla inseamna ca ai culoare.

3 răspunsuri:
| aXy99 explică:

Inca 2 intrebari. Daca nimeni n-are nimic se imparte profitul sau castiga cel care are as? Dar, daca n-are nimeni as?
Poti da check doar atunci cand big blind-ul a dat si el?