| Anonim3222222 a întrebat:

Stiu ca suplimentele proteice sunt bune dar nu inteleg de ce toti doctori pe care i-am intrebat mi-au spus ca "mai bine sa nu iau" sau ca imi recomanda sa nu iau deoarece imi afecteaza ficatul.Am fost la 2 medici si 2 nutritionisti si toti mi-au spus ca imi recomanda sa nu iau.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este la aprecierea ta daca doresti sa-ti bati joc de sanatatea ta si a organelor tale interne. Acele "suplimente" sunt sintetizate si ca orice chimicale au un efect nefast asupra celulelor mai ales a celor hepatice care sunt otravite in incercarea/efortul lor de a le sintetiza sau suprima/elimina. Este cat se poate de logic si normal ca producatorii acelor "mizerii/gunoaie" sa-si laude marfa pentru a obtine profituri chiar daca stiu foarte sigur ca acele produse sunt contraindicate d.p.d.v. medical. Natura te-a dotat cu creier si probabil chiar si cu o minima inteligenta, deci tu esti cel in masura sa discerni intre recomandarile primite de la mai multi medici al caror raspuns are la baza cercetarea stiintifice si practica medicala, sau explicatiile "savante" ale unor sarlatani impostori avizi de imbogatire. Multa sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Suplimente = mancare concentrata... pur si simplu se separa proteina de restul continutului.

SAU e mai sanatos sa bagi 8 oua dimineata ( eu mai bag ) + 5-6 fripturi pe zi?

TU poti manca 50 de oua intr-o saptamana?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai auzit ca exista si alte alimente care sunt si sanatoase si bogate in proteine in afara de cele 2 produse pomenite de tine. Scrie si publica tu o noua lucrare prin care sa-ti argumentezi cunostintele in aceasta privinta si combate lucrarile medicale si stiintifice existente la ora actuala. Oare nu ar fi cazul si mult mai simplu ca tu sa le spui acelor medici si nutritionisti ca se pot sterge la c#r cu diplomele lor?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suplimentele proteice nu sunt bune. IN general, o dieta rea bogata im proteine este toxica pentru rinichi si ficat, favorizeaza hipertensiunea arteriala si suprasolicita metabolismul. Suplimentele de proteine (prafurile) sunt, in plus daunatoare deoarece adesea contin cantitati mari de pesticide, contin proteine din soia modificata genetic si, cele care nu sunt cumparate de la farmacie, contin adesea steroizi ca sa le intensifice efectul, convingandu-te, in mod fals ca sunt mai eficiente decat produsele de la farmacie.
Nu vei gasi niciodata un om intreg la ca, care sa stie despre ce vorbeste si care sa ii spuna ca suplimentele proteice sunt bune sau sanatoase.

| OldSoul a răspuns:

Oke, si care e intrebarea?
Daca tu consideri ca stii mai multe decat doctorii sau nutritionistii le poti lua, daca consideri ca nu stii atunci asculta-i pe ei.

| Anonim3222222 explică (pentru OldSoul):

Am uitat sa pun intrebarehappy intrebarea este: de ce pe internet scrie ceva si pe site-uri sportive si in reviste si in carti ca suplimentele sunt bune iar doctori spun altceva?

| OldSoul a răspuns (pentru Anonim3222222):

Nu stiu sigur.
Dar banuiesc ca sportivii au mai mare nevoie de proteine, fiind sportivi probabil consuma mai multe astfel incat nu le-ar afecta ficatul.

| mateia a răspuns:

Eu cred ca mai bine decat un medic nu stie nimeni si ar fi bine sa ii asculti sau sa dai cautare pe net sa vezi cate persoane au boli grave ca urmare a acelor suplimente proteice