| anonim_4396 a întrebat:

Sunt corigenta la mate si profa m.a ascultat azi. Si chiar am invatat. A trebuit sa invat niste defintii si jur ca am invatat. M.a ascultat o colega si am zis tot bine. Dar cand m.a ascultat profa m.am blocat. Nu mai stiam nimic, am uitat tot dintr.o data. M.a chemat langa ea si se uita la mine in continu si eu incercam sa ma uit in alta parte. Cand am ajuns langa ea si am vazut cum se uita la mine pur si simplu am uitat tot. Marti imi mai da o sansa si eu chiar nu vreau sa raman corigenta. Ce sa fac sa nu se mai repede faza de azi? sad Funda! :*

5 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ai invatat mecanic, asta e tot! Acum, depinde cati are profa... daca e la 30-35 de ani merge, stie multeee si te cam pierzi.

| Ineys a răspuns:

Emotiile. Spune-i sa te lasa sa scrii pe-o foaie formulele sau ce ai invatat tu. Asa mai scapi din emotii. Pana la urma matematica nu se invata cu povesti. La matematica trebuie sa scrii... sa scrii sa scrii... calumea si sa exersezi.

| AH5 a răspuns:

Unu la mana, ai invatat mecanic, nu logic!
Doi la mana, si eu am fost corijenta si treci foarte usor..no problem. "Inveti"toata materia din acel an vi o zi dai corijarea si dupa cateva zile te anunta daca ai trecut, Din 100%, 80% trec pentru ca au incercat sa invete ceva.Restul nu trec pentru ca au uitat de corijare sau le place in clasa respectiva si vor sa ramana acolo for ever. Ce e asa greu sa inveti niste definitii? Invatale cu cineva logic, leagale intre ele. Melodiile le invatam de la a doua ascultare hai sa facem asa si cu definitiile. Citestele de vreo 5 ori, si dupa apucate sa le scrii din mintea ta pe o foaie.winking

| Mdln_Mada_1994 a răspuns:

Daca ai o prietena care invata mai bine, roag-o pe ea sa te ajute sa inveti logic, nu mecanic! Si in fata profei, respira adanc si nu te uita la ea! :*

| Deli_Delia_2000 a răspuns:

Incearca sa fii relaxata eu asa fac cand ma asculta. Uita.te in alta parte si respira adaaanc ca poti sa o infrunti. :* happy