| Alllllexandra a întrebat:

Sunt disperata.Sunt cu nervii la pamant nu mai stiu ce sa fac, scriu asta tremurand. Am 18 ani, de cand sunt mica rar apuc un weekend in care sa dorm linistita dupa o saptamana grea din cauza parintilor mei. In fiecare weekend la 8 dimineata ma trezesc, se apuca sa rada isteric si sa tipe si se aude prin usa, ei tot facand asta de cand sunt mica am devenit extrem de sensibila si ma trezesc inediat cum aud un sunet. Si noaptea in timpul saptamanii ma culc la ora 11 maxim si trebuie sa ma duc la ei sa le spun sa dea mai incet la tevizor ca e la maxim si sa nu mai tipe, si maicamea e teroare. Stie ca dorm da vine exact langa usa camerei si incepe sa se chitaie cu bijou(catelul nostru). cateodata taicamiu ii mai atrage atentia da uneori i se alatura. Nu mai stiu ce sa fac, am si o eczema care mi-a aparut pe fond nervos (psoriazis). Cand sunt pe stop am dureri foarte mari, rar pot sa dorm si dimineata, ca in momentul de fata m-am trezit la 9 si i'am rugat sa inchida usa in camera lor ca tipau. Si m-am pus sa dorm, cand in sfarsit am somnul cel mai dulce si imi dispare si durerea, ma trezesc in tipetele lor si incepe si durerea groaznica din cauza nervilor. Asta e ultimul an de liceu si dupa plec la facultate in Timisoara si o sa scap de ei in sfarsit si o sa pot dormi linistita dar nu stii cum mai rezist asa pana atunci. Toata ziua mea este distrusa din cauza lor nu mai pot.

22 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu e normal ceea ce fac ei, ti-am citit cu interes povestea, e cam trista si cam nedrept ceea ce ti se intampla, incearca sa vorbesti cu ei, covinge-i ca ai crescut si ai nevoie de atentia lor pentru a trece de eventuale probleme, comunicarea e cea mai importanta, fara de ea, suntem la pamant!

| Alllllexandra explică (pentru Drimmero):

Am vobit de mii de ori despre asta cu ei..mereu le zic..maicamii parca nici nu ii pasa. Ii zic mereu, niciodata nu se gandeste ea:"hai sa nu mai tip si sa fac liniste ca doarme ficamea", niciodata..azi m'a trezit la 8 dimineata ca tipa, si am sunat'o sa nu ma ridic din pat sa imi stric somnul de tot, a raspuns taicamiu si i'am zis: "de ce tipati la 8 dimineata?" si el imi zice:"scuze. ceau" si imi inchide. si dupa au continuat sa tipe si sa vorbeasca tare. si cand in sfarsit pe la 12 i'am sunat sa inchida usa la ei in camera ca mor de somn si ma dor ochii ca nu pot dormi, maicamea imi zice:"da tu dormi la ora 12 dupamiaza?'.n'am cuvinte. zici ca ei sunt copiii si eu parintele.

| Drimmero a răspuns (pentru Alllllexandra):

E imbarligata treaba aici, ai zice la prima vedere ca fac caterinca de tine, dar ei chiar nu se prefac, chiar te fac sa suferi. Incearca sa-i faci sa vorbeasca cu un mediator sau cu un psiholog pentru a evita alte probleme mai grave!

| Alllllexandra explică (pentru Drimmero):

Daca le'as spune asta mi'ar spune ca sunt nesimtita si maicamea oricum nu recunoaste niciodata ca greseste, nu ar merge. Si asa mai am un an si plec.

| Drimmero a răspuns (pentru Alllllexandra):

E trista rau situatia. imi pare rau de tine, sper sa te implinesti dupa ce pleci! Iti doresc sanatate!

| Alllllexandra explică (pentru Drimmero):

Mersi mult, la fel:3

| Drimmero a răspuns (pentru Alllllexandra):

N-ai pentru ce, placerea sa fie de partea ta. Iti multumesc si eu, fii tare!

| Holy2010 a răspuns:

Dopuri de urechi!
Sper totusi ca nu mergi la camin la Timisoara. Cine stie peste ce colege dai acolo!

| Alllllexandra explică (pentru Holy2010):

Nu merg la camin, inchiriez.

| Holy2010 a răspuns (pentru Alllllexandra):

Nu inchiriezi tu! Inchiriaza pentru tine parintii tai, cei enervanti si galagiosi....Gandeste-te la asta cand ii injuri in weekend.

| Alllllexandra explică (pentru Holy2010):

Ii injur? Am spus eu cumva un cuvant jignitor la adresa lor? E vina mea ca nu pot sa am o viata normala, ma distrug psihic si fizic incet incet? E vina mea ca sunt ei incapabili sa'si dea seama? E vina mea ca eu le respect somnul dar ei mie nu? E vina mea? Daca nu stii cum e te rog frumos nu comenta, mai mult rau imi faci.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu vreau sa te supar, dar nu ai putea sa incerci sa-i faci pe parintii tai sa mearga la psihiatru sau macar la psiholog daca nu (daca ai psiholog la scoala, e gratis)? Nu mi se pare prea normal sa urli dintr-o data, de atatia ani.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Urla si rad fara nici un motiv?

| Alllllexandra explică (pentru 熊Panda熊):

Nu, adica vorbesc pe un ton foarte inalt, si cateodata ii apuca sa tipe ca vai au gasit ceva sau mami il alinta pe bijou si tipa si se chitaie, nu tipat fara motiv.

| Rapperităă a răspuns:

Pff. Am trecut si eu prin situatii de genul. :-( Gandeste-te ca nu mai ai mult si o sa pleci la facultate, o sa dormi linistita, o sa ai o altfel de viata. Ramai puternica. Nu-i baga in seama si cumpara niste dopuri de urechi, gasesti la orice farmacie. kiss

| Alllllexandra explică (pentru Rapperităă):

Mersi mult de raspuns.O sa incerc cu dopurile dar ma cam dor urechile cand port asa ceva, si de la castile de la telefon la fel.

| Rapperităă a răspuns (pentru Alllllexandra):

Poate gasesti unele pufoase. happy Ai grija mare de tinee. :**

| Drimmero a răspuns (pentru Rapperităă):

Eu am senzatia ca de tine am mai ''dat'', dar nu pe TPU. Cum te cheama si de unde esti? Imi pari atat de cunoscuta, am vazut pe alt ''articol'' ca ai fi spus ca esti dinamovista, asta a intarit si mai tare ideearolling on the floor!

| Rapperităă a răspuns (pentru Drimmero):

Nu creeeed. laughing)) Nu iti spun laughing. Zi-mi tu daca tot esti curioasa/curios unde locuiesti si iti spun daca te cunosc. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Rapperităă):

S-ar putea sa fie doar o confuzie... ma rog, nu cred ca esti persoana cu care te-am confundat, scuze!rolling on the floor

| Alllllexandra explică (pentru Rapperităă):

Si tu :*

| Rapperităă a răspuns (pentru Drimmero):

Ok. big grin