| RalucaRus a întrebat:

Sunt foarte curioasa in privinta unui fenomen psihic.
Stiu pe cineva, insa nu reusesc sa gasesc cum s-ar putea numi acest fenomen, care are urmatoarele manifestari:
-oamenii traiesc in imaginatia lor, crezandu-se alte persoane de cum sunt in realitate ( alt statut social ), au alti prieteni in mintea lor decat in realitate(de exemplu au vizionat un film si i-a impresionat foarte tare si se imagineaza printre ceilalti actori, in rolurile principale), fac diverse scenarii in mintea lor ( sunt eroi, au o viata secreta, cred ca pot sa fie la fel de buni ca si actorii din filme si aici ma refer la actiunea din film-daca se bate vreun actor cu altul isi imagineaza cum este si el printre ei sau scenariul filmului se reduce doar la el, fiind in centrul atentiei, avand calitati pe care oricine si le-ar dori).
Asadar, acesti oameni dupa vizionarea unui film sau dupa o intamplare / eveniment ce i-a impresionat pozitiv sau negativ, incep sa-si faca diverse scenarii in minte si cateva ore pe zi timp de 1 luna sau 2 si chiar mai mult joaca in mintea lor rolul facut de ei printre ceilalti actori/personaje si oriunde merg ei sunt personajul din mintea lor.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

O denumire nu stiu sa iti zic, dar sigur acest subiect a fost studiat si de psihologi.
Cam asa e, iti place ceva anume, iti imaginezi ca ai asa ceva, iti place mult de prietena cuiva de exemplu iti poti imagina ca esti tu cu ea, si tot felul de chestii, nu cred ca ne afecteaza in viata de zi cu zi, dar faza e ca ne place sa ne imaginam ce ne face sa ne simtim bine, chiar daca stii ca o scena care ti-ai imaginat-o nu va devenii realitate vreodata totusi iti face placere sa te gandesti la acea scena, cu toate ca mai sunt si mici regrete cum ar fi "daca ar fi fost adevarat ce bine ar fi, ma oftic putin", oricum, daca pot numii acest fenomen i-as spune "Evadarea din realitate", imaginatia te ajuta sa iti creezi propria lume unde te simti bine, chiar daca nu exista ce iti imaginezi cu adevarat, te face sa te simti bine, deci e un avantaj.
Sincer si eu m-am imaginat in locul lui Eminem pe scena sau in locul lui Roy Jones in ring, ce sa zic, ne mai pacalim si noi singuri cateodata laughing

| T0T a răspuns:

Asta fac foarte multe persoane, in general copiii. Ceea ce vedem la televizor, pe net, ne influenteaza si asta depinde de cat de dezvoltati suntem din punct de vedere psihic.

| Dariusuu a răspuns:

Oricât de mult ai trăi în minciună îţi trebuie puţin adevăr să ieşi afară. Să respiri...

Sunt la subiect măcar? Ai un subiect mai mult SF dar îmi place să-l abordăm împreună. Nu ştiu dacă chiar am înţeles ce ai scris aici dar îţi dau dreptate.Nu totul se rezumă la asta, dar când te gândeşti că totul îi relativ ce să mai crezi?

Nu există bun, rău, urât, frumos, inutil, util contează doar cine îl priveşte şi unghiul din care este văzut.

Gata termin...

| lBroken69 a răspuns:

Poate vizita linistit un psihatru, macar sa se asigure ca nu-i nebun.