| BaNkIeE a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia:^Banii nu aduc fericirea^?
Eu nu, dar vreau sa stiu si parerea voastra).

17 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Banii sunt "fericirea"!

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu sunt de acord cu afirmatia asta. Tin sa cred ca exista fericire si fara sa ai bani.

| cristimihailov a răspuns:

Daca stai sa te gandesti un pic, ce inseamna fericirea... Vei vedea ca sunt mai multe forme si s-ar putea sa ajungi si la situatia in care o sa vezi ca daca o sa ai un telefon mai smecher, un calculator mai rapid, un produs mai altfel, o sa fie interesant o vreme. Dar nu vei fi fericit. Ci mai mult vei fi preocupat de acel produs.

Dupa ce o sa iti treaca preocuparea, nu il vei mai considera interesant (orice produs ar fi).

Dar banii te ajuta sa obtii aceste produse/confort mai usor, mai repede. Dar asa cum ai vazut anterior, aia nu prea poate fi fericire.

Fericirea si bucuria nu sunt statice. Ele au sens doar daca le imparti cu altii. Atata vreme cat tii doar pentru tine, nu ai de ce sa fii fericit. Fericirea curge cum se spune. Si vine din tine si ii umple si pe ceilalti de langa tine. Si invers.

Fericirea este o stare pe care doar tu ti-o determini, din multumirea de lunga durata pe care o simti, nu pe cea de scurta durata.

| Sociopat a răspuns:

Cu totii mancam rahat spunand ca "sanatosi sa fim" dar vai vai ce bine ne-ar sta in rolls royce-ul ala...

| frostxtq a răspuns:

Intr-adevar, banii nu aduc fericirea, dar o intretin. happy

| Happyjump a răspuns:

Bineînțeles ca sunt de acord, nu poti sa te lingi pe degete de mierea din c*r de sărac ce esti si sa fii fericit. Depinde si ce isi doresc fiecare, unii vor sănătate, alții vor iubire, alții vor prieteni dar cred ca daca ai bani le poti avea pe toate, oarecum.

| dianainsta01 a răspuns:

Problema cu proverbul asta e ca poate fi interpretat in 1000 de moduri, e foarte relativa treaba, discutabila de la individ la individ. pana la urma cred ca vrea sa surprinda faptul ca de ex. degeaba ai tot din punc de vedere material daca esti singur, ne iubit si/sau nu iubesti pe nimeni. da, banii nu iti asigura nici sanatatea, nici starea ta emotionala, dar nici nu iti fac rau pana la urma. cu acesti bani iti poti satisface mult, foarte multe placeri si nevoi, dar nu pe cele mai importante. sunt multe chestii de spus, este doar pe jumatate adevarat, cred eu.

| ImCalledLamă a răspuns:

Da si nu. Adica poti sa fii sanatos tun si sarac si sa mori de foame si de frig. Si poti sa ai bani multi si o boala grava si nu ai ce sa ii faci.Merg pe "prea mult strica" daca intelegi. big grin

| BaNkIeE explică (pentru ImCalledLamă):

Prea multa fericire, strica?=)

| ImCalledLamă a răspuns (pentru BaNkIeE):

Aici nu e valabil laughing Sau poate..nu stiu, depinde laughing

| BaNkIeE explică (pentru ImCalledLamă):

Depinde de ce?

| ImCalledLamă a răspuns (pentru BaNkIeE):

Pai daca acum te distrezi si bei si maine ai examen..iti dai seama. Acum fiecare crede ce vrea

| dianainsta01 a răspuns (pentru BaNkIeE):

Da, orice in exces strica. daca esti mult prea fericit inseamna ca poate ai halucinatii. cunosc cazuri.

| GYGYLATINO a răspuns:

Eu sincer da bani nu aduc fericirea dar te ajuta sa intreti iubirea )))

| PapagalGalben a răspuns:

Banii nu aduc fericirea.
Exemplu:
Hai sa zicem ca esti bolnav de cancer, dar totusi plin de bani.
Esti constient de faptul ca mai ai putin de trait si ti-ai da toata averea ca sa te faci bine.
Sanatatea te face mai fericit decat banii.
(ai grija la satana)

| Tetetetetetetetetetetteteteretetwrwrw a răspuns:

Pe o parte da pe o parte nu.adica banii pot aduce fericirea insa asta daca nu ajungi sa te gandesti numai la bani

| Maria_7770 a răspuns:

Eu cred ca banii nu aduc fericirea dar o intretin big grin