| anonim_4396 a întrebat:

TPU,am nevoie de ajutor!
Scurgerile veginale le am de 2 ani, parul puberian de 1 ani si eu vreau sa stiu cand o sa imi vina menstruatia ca din pasti la scoala o sa am inot ir vara o sa fiu 3 sapt intr-o tabara de vara. In ultimul timp ma simt foarte ciudat,fericita si suparata,etc. Scurgerile vaginale sunt mai maronii iar eu vreau sa stiu cand o sa imi vina, curand?! Si in plus in ultima perioada tot si toate ma enervaza! Me rasound parintilor mei iar atunci cand avem intalniri in familie(chiar toata familia)ma enerveaza atat de tare ca desi am o sora de 5 ani eu sunt considerata copilul familiei si mereu sunt data pe agara atunci cand adultii vorbesc ei zis ca "sunt discutii de oameni mari" MA MAI LASI? Daca stau si ascult nu vorbesc chestii asa... de adulti, inteleg tot.Am vorbit asta cu mama si mi-a zis ca asta e. ce sa fac? Sa le dovedesc acum in vacanta de pasti ca sunt mai latura decat cred ei? Si ajutati-ma cu manstruatia! Multe fete de la mine din scl au deja menstruatia.

5 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Nimeni nu poate stii cu siguranta cand iti va veni menstruatia, de exemplu eu am secretiile vaginale din octombrie-noiembrie cam asa, si parul pubian de 2-3 ani.
Fiecare fata e diferita.
Iti va aparea menstruatia:
Daca sanii tai au inceput sa se dezvolte acum 2 ani.
Par axilar si pubian de 1 an
Scurgerile vaginale si-au facut aparitia pe slipul tau.
Eu am trecut prin toate aceste etape si astept si eu sa am.
Daca ai secretii maroni ori e din cauza lipsei de igiena, ori ai o infectie sau cel mai probabil iti va veni menstruatia.
Cand iti va veni:
-te va durea capul
-te va durea burta.
Eu am de mult aceste simptome dar inca nu am avut prima menarha.
Si nu inteleg de ce iti doresti asa tare?
O sa suporti cele mai cumplite dureri, la scoala te poti pata si vor rade toti de tine.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa, pa.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru Lariiiiiiii):

Merci,iar eu CLAR nu am probleme de igiena! Fac tot posibilul sa ma spal de 2 ori pe zi. Pa

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru Alinaaa333):

Cu placere happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| IoanaaaaaaaaHehe a răspuns:

Buna!
Menstruatia poate aparea oricand intre 9 si 16 ani, deci trebuie sa ai rabdare!
Nimeni nu poate spune cand iti va veni, dar exista indicii care spun ca se apropie:
1. De obicei, secretia vaginala apare cu 1-2 ani inaintea menstruatiei.
2. Cu vreo 1-2 ani de la inmugurirea sanilor.
3. Cu destul de putin timp dupa ce ti-a aparut parul pubian si incepe sa creasca cel axilar.
Pentru a nu te pata la scoala sau oriunde te-ai duce, ia 1-2 absorbante la tine, iar la inot poti sa nu participi.
Daca o sa ai dureri de burta in partea de jos, este foarte posibil sa iti vina. Dar poate veni pur si simplu, fara vreo durere.
Sper ca te am ajutat. Pa, pa!