| Aliaaa a întrebat:

Uite povestea mea...
Am fost genul de fata nepopulara, dar aveam un grup de prietene foarte apropiate.Cu timpul am devenit mai prietenoasa, mai normala.
Apoi am inceput liceul.La inceput a fost bine, dar apoi am reincecput sa devin ciudata.
La inceputul anului, m-am certat cu cel mai popular tip din clasa care a inceput sa ma faca urata si proasta in fata celorlati si sunt sigura ca ma barfeste cu ceilalti baieti, care sunt toti niste merionete ale lui.
Unul dintre baieti a inceput sa ma jigneasca si el. Dar in cazul lui, chiar e fara motiv.
Cu fetele ma intele, sau ma intelegeam...
La inceput ma intelegem cu un grup de fete populare, care au inceput sa ma ignore.Sunt sigura ca a barfesc intre ele si rad de mine pe la spate, pentru ca uneori imi aud numele, dupa care hohote de ras.
Ma inteleg bine si cu un alt grup de fete, foarte simpatice, care sunt prietene cu baietii.Una dintre ele chiar cred ca ma simpatizeaza.
Dar nu am prietene mai apropiate.
Mi-as dori o singura prietena adevarata, cu care sa stau si sa ma simt bine.
Recunos, am facut multe greseli.
Asa eram in urma cu 3 ani, neprietenoasa, ciudata si proasta.
Dupa asta, am incepu sa devin mai prietenoasa.
O prietena din scoala general se astepta sa am o multime de prieteni, ceva de genul.Iar in vara asta am reusit, intr- o statiune sa imi fac un grup de prieteni cu care m-am distrat.
Dar acum, nu stiu ce s-a intamplat.De ce nu pot sa fiu si eu normala? Unii imi zic ca sunt paranoica in aceasta privinta.
Eu sunt si de la tara, acum invat la unul dintre cele mai bune licee.
La inceputul anului era chiar destul de ok, dar acum...
Uneori ma comport normal, adica sunt vesela, sunt eu insami.
Dar apoi redevin ciudata, sunt trista aproape tot timpul. Vreau o pietena!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Prietenii nu se gasesc pe tot drumul, ei se castiga in timp, in functie de caracterul si comportamentul fiecaruia dintre noi.

| Aliaaa explică (pentru neutrino):

Mersi se sfat, dar ma uit la toate celelate fete care au toate macar o prietena mai apropiata si ma simt asa de singura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu sa gasesti prieteni adevarati. Nici eu nu am un prieten adevărat, cu care sa am lucruri in comun. Stiu cum te simti. Dar ce contează prietenii? Daca tu iti esti prieten, înseamnă mult. Stiu ca nu e la fel, dar asta e. Si prietenii mei sunt enervanti, si mă considera nebun pentru ca îmi plac animeurile, dar nu îmi pasa. Nici tie nu ar trebui sa-ti pese de părerea altora despre tine. Pot sa vorbească orice, dar demonstrează ca nu esti asa cum spun ele, prin modul in care te comporti. Popularitatea lor, este o jignire, si ar trebui sa nu te cobori la nivelul lor de inferioritate. Fii tu, pentru ca esti perfecta asa cum esti. happy

| carinutza25dragutza a răspuns:

Stai linistita! Cu totii trecem prin momente din astea! Uite ce cred eu. Daca cei populari se comporta urat cu tine inseamna ca nu ii duce capul mai mult de atat. Asta e tot ce pot ei. Barfa, rasul pe la spate. Josnic si penibil. Lasa-i. Gaseste-ti un alt grup de prieteni, nu tot universul se invarte in jurul celor populari. Ce te face sa crezi ca esti ciudata? Este doar o eticheta.
Iti vei gasi o prietena foarte buna. Nu stii niciodata de unde se nasc prieteniile. Si asa..pentru aia populari... da-le peste nas, arata-le ca esti mai buna decat ei. Imbraca-te super, fii amabila si draguta. Prietenii vor veni de la sine si ii inveti si pe ei minte

| Gazelle a răspuns:

Iti vei gasi o prietena. Trebuie doar sa ai rabdare si sa iti imbunatatesti parerea despre tine, pentru ca ceilalti te vad asa cum le arati tu ca esti. Daca tu crezi ca esti ciudata, asa vor crede si colegii tai. Incearca sa ai mai multa incredere in tine si sa iti pese mai putin de parerile altora si vei vedea ca va fi totul bine.
Sper ca te-am ajutat. happy