| MrWolfey220 a întrebat:

Urasc totul si pe toata lumea...In ultimii ani am intrat in depresie, am inceput sa fiu diferit si m-am simtit lasat pe dinafara.Am inceput sa am din ce in ce mai putini prieteni, dar nu asta e problema, am inceput sa simt un gol in inima, dupa ce bunica mi-a murit si parintii au dat divort am inceput sa ma simt si mai rau pe zi ce trece...Nu prea vreau sa-mi fac niste prieteni pentru care sa fiu doar o rezerva, pnetru ca din aceasta cauza am inceput sa am mai putini prieteni, ma saturasem sa fiu tipul nr 2.Sunt zile in care in timpul meu liber in care doar stau si ascult muzica.Pot sa fac ceva sa ma simtmai putin prost?

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Cum se folosesc prietenii de tine foloseste-te si tu de ei. Un prieten nu inseamna sa vina la tine in miez de noapte ca ti-ai rupt o unghie. Degeaba vrei sprijinul vecinului daca el nu a trecut prin ce treci tu, te poate ajuta doar cu o vorba, tu singur trebuie sa te sprijini, sa te mangai.

| neutrino a răspuns:

In primul rand nu conteaza numarul prietenilor, ci calitatea acestora. In al doilea rand, incearca si asculta mai putina muzica si dedica-ti timpul liber studiului scolar si extrascolar.

| SkyPilot a răspuns:

Daca e vorba de prieteni-amici, "locul" nu conteaza. Ai vrea ca o persoana sa fie prieten doar cu tine? Nu ti se pare aberant? Incepi prin a renunta la aceasta pretentie si fa-ti ceva prieteni. Pentru unii din ei vei fi poate pe locul intai.

| MrWolfey220 explică (pentru SkyPilot):

M-am referit la faptul ca, eram doar o rezerva, contam doar cand ei erau singuri si nu aveau cu cine vorbi, cum venea altcineva puteam sa plec acasa.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa iti recapeti increderea in lume si optimismul.Nu poti sa urasti totul in jurul tau, omul este facut sa fie sociabil. Nu cred ca ai nevoie de prieteni foarte buni, pentru ca oricum, oamenii (marea majoritate) sunt falsi. Dar poti sa ai prieteni de cafea, cu care sa iesi, glumesti, razi, prieteni pentru trecerea timpului. Cel putin o sa faci si altceva decat sa stai in casa, poate o sa cunosti cateo persoana noua si incet incet legi noi prietenii sau macar amicitii.
Pentru a elimina starea de frustrare si perioadele mai intense in care urasti totul si pe toata lumea, ai putea sa depui mult efort fizic. 2h la o sala de sport, alergatul ajuta mult pentru eliberarea organizata a tensiunii.
Incearca sa gasesti un hobby care sa il practici cat de des..desen, pictura happy daca iti place muzica, invata sa o compui chiar tu, iti vei ocupa timpul si te vei concentra la noi creatii, iar in timp cu siguranta vei simtii nevoia de prieteni noi si vei redeveni cum ai fost candva.

| SebastianBoanca a răspuns:

Salut. Anul acesta am facut si eu '' curat '' in cercul meu de prieteni si si eu am scapat de profitori. Banuiesc ca esti genul de om ca si mine, caruia ii place sa ajute oameni, dar acestia sa nu profite de tine. Pai ce lucru iti place tie sa faci si te simti altfel cand il faci? Daca stii despre ce e vorba fa cate putin din acel lucru zilnic. Si inca ceva, poti urmari documentarul ''the secret''. Daca nu stii engleza este pe youtube si dublat in limba romana. Oricum, acolo e vorba despre legea atractiei si daca folosesti ceea ce zic ei poti sa ai absolut tot ce iti doresti: bani, masini, fericire, relatii, prieteni adevarati...etc. Sper ca te-am ajutat. Succes si o zi frumoasa! happy

| Sandu_Adrian_1992 a răspuns:

Ai nevoie de ACȚIUNE!

Salut, am fost în exact aceeași situație acum un an, doar că eu nu m-am retras doar în muzică, ci și în manga și anime-uri; ajunsesem câteva luni de zile să ies afară doar la WC, stăteam la curte și nu aveam baie în casă. Prieteni și viață socială nici atât, treceau luni fără ca măcar să vorbesc la telefon, ce să mai ies afară, am ajuns un sălbatic. De parcă asta nu era de ajuns, au mai contribuit și părinții la starea mea depresivă, prin numeroasele certuri și scandaluri pentru a mă face să mă angajez și să-mi fac un "rost în viață".

Desigur, vorbeau cu pereții. A trebuit să ajung în cel mai de jos punct al vieții mele pentru a-mi da seama că-mi irosesc viața, că nu am experimentat nimic și nu fac nimic cu viața mea. După ce am realizat asta, am DECIS că de acum înainte voi face ce VREAU, pentru că EU știu ce e mai bine pentru mine și singur. Înainte să intru în depresie am pornit o afacere online, dar a eșuat, fapt care a fost motivul depresiei. După câteva luni de chin, am decis că voi face orice e nevoie pentru a-mi reporni afacerea online, să nu ajung ca toți bătrânii sclavul statului care dă toată pensia pe pastile, așa că am început să IES, am lucrat 2 luni la bunici pentru a face niște bani, bani cu care am plecat în Anglia să adun și mai mulți bani. Acum am bani, și am început din nou să-mi construiesc afacerea, sper ca în câteva luni să părăsesc și locul acesta de muncă pentru a mă elibera.

Ce vreau să spun este că TU ești BĂRBAT, ți-a ajuns cât ai stat depresiv, gândește-te ce VREI să faci cu viața ta, și LUCREAZĂ SĂ O OBȚII.

În legătură cu prietenii, ei sunt acolo să te învețe ceva, dacă profită de tine înseamnă că ești slab și că le permiți, eu unul am rupt prieteniile cu acești oameni, acum am mulți "prieteni" cu care pot ieși, nu am adevărați, dar eu i-am ales în viața mea, și dacă nu-mi plac pur și simplu renunț la ei, nu sunt DEPENDENT DE VALIDARE ȘI ATENȚIE. De când am această mentalitate, nu numai că nu mai am prieteni profitori, dar pot să renunț oricând la ei dacă nu-mi aduc un plus la cine sunt eu.

Pe mine m-a ajutat foarte mult să ies din mocirlă blogul personalitatealfa.com, începe și citește articolele de acolo și vei fi mai bine.

Am vorbit cam mult despre mine, dar ne mai auzim prin mesaje, vreau să te ajut să ieși din această stare, mai vorbim curând.