| Vlad_Bogdan_1990_EA7v a întrebat:

Va rog. ajutati-ma! sunt in clasa a-8-a si foarte stresat din cauza examenelor.5-7am fost numai de 10, dar acum sunt foarte stresat si am.8-9.am un program extrem de incarcat unde mai intra si parintii care imi reproseaza mereu ca nu.invat bune si ca o sa se aleaga praful de mine+ca mai mult vor ei sa intru la cel mai bun liceu(sa nu-i fac de ras)desi chiar depun efort. Dati-mi un sfat,cum sa procedez, sa consult un psiholog?( facut deja asta si nu m-a ajutat)! nu mai.dorm nopti cand ma gandesc la.scoala si la. examene!

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

Oh~ ia-o ușor. Nu te stresa atât de tare. Contează să înveți pentru cele două examene, normal, dar fiind stresat mai mult o să încetinești procesul de invățare decât să-l dezvolți. Încearcă să te relaxezi puțin, să vezi ce ai de învățat și cât. Din câte observ, nu capacitatea ta are o problemă ci psihicul tău. Nu te incurajez să asculți părinții când zic că nu înveți bine, atâta timp cât tu o faci. In primul rând contează să reții bine informațiile din materie și să ai lejeritatea să poti rezolva exercitiile. Ar fi bine să dormi și dacă crezi că ai anumite lipsuri din materie, propune-le părintilor să iti plătească meditatii, dacă tot nu sunt mulțumiți de efortul tău.
Stai liniștit, chiar dacă este primul tău examen. Nu o să se aleagă praful de tine dacă iei o medie de 8-9 la examene. Dacă tu inveți bine și cu calm ca să te poti concentra, poți lua o medie frumușică.

Ar fi bine ca părinții tăi să nu mai pună presiune pe tine și să te incurajeze. Mult spor la învățat și relaxeaza-te! Dacă îți trasezi bine un plan de invățare o să ai numai spor!

dacă mai ai nevoie de vreun sfat, poti să imi dai un mesaj.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Inspira si expira. Relaxeaza-te. (Nu conteaza cum e situatia, doar relaxeaza-te, ca nu e sfarsitul lumii. )
2.Esti stresat pentru un examen care oricare il poate lua, te intelegeam cat de cat la BAC, dar la asta? Naaah.
3.Parintii iti vor binele, iti dau sfaturi pentru ca te iubesc si asa mai departe, dar TU Ai CONTROL ASUPRA VIETII TALE, nu ei. TU o sa platesti pentru greselile tale, nu ei. (La fel si la facultate, la servici si la familie.)
4. De ce sa consulti un psiholog, cand tu ai putea sa iti fi propriul tau psiholog? big grin Sunt atatea siteuri si pe romana si pe engleza despre asa ceva ca te doare si capul.
5. Daca zici ca depui efort, nu o sa ai probleme, doar mare atentie la examene, mergi fara emotii acolo, gandeste-te ca esti ca si acasa rezolvand exercitiile cu brio.
6. Nu trebuie sa fii Mr. Perfect, suntem oameni, nu roboti. Cu totii gresim, Einstein a fost corigent la fizica, Steve Jobs a fost bogat fara studii, Mark Zuckerberg (care a creat Facebookul) la fel. Sunt altii care au terminat un liceu de doi bani si au devenit mari oameni. Oricum nu liceul te face pe tine, poti sa alegi si bio-chimie si sa te duci la o facultate de arte dupa laughing priveste liceul ca fiind a doua scoala generala happy Si FACULTATEA E DOAR INCEPUTUL VIETII TALE SI EA TE FACE OM, nu un amarat de liceu, retine asta. (restul sa zica ce vrea: " poti sa termini si facultatea pe bani fara sa inveti", "au terminat facultatea si habar nu au nimic.". Depinde ce facultate vrei sa urmezi, normal ca exista si pile, bla bla. Dar iti zic eu, nu e atat de usor la facultate, o sa ai mult de studiat. Liceul e fix pix laughing
7. Nu pe parintii tai ii faci de ras, ci tu te faci de ras. Ei nu au nici o legatura. Stii cat e legatura aia? Atat de subtire cat o ata ma laughing (poate nici atat)
8. Dormi zi de zi! E FOARTE FOARTE IMPORTANT! Iti vei odihni creierul, nu o sa mai fii stresat si plus o sa fii mai pozitiv, plin de energie si o sa inveti cu muuuult mai bine decat inainte.
9. Da-mi o ciocolata.
10. Nu esti obligat sa imi dai Funda aia, eu doar am vrut sa te ajut, nimic mai mult. happy

Paaaaaa!

| Sase a răspuns:

Fa-ti obiceiuri, mai exact:
-obiceiuri de invatat. In fiecare zi inveti x ore la romana, x ore la mate etc, de preferat la aceleasi ore. Asta iti face creierul sa se obisnuiasca sa lucreze in acel interval orar si astfel vei deveni mai bun intr-un timp mai scurt.
-fa-ti si obiceiuri de relaxare. Fa o baie relaxanta inainte de culcare, sau doar stai cu picioarele in apa calda eventual cu un gel de dus aromat fara sa faci nimic in timpul ala, poate sa asculti muzica. Sau fa ceva ce ti se pare tie relaxant.
Inca un pont ar fi sa-ti faci un plan de invatat. Daca ai de invatat de ex 10 tipuri de subiecte pana peste doua luni, imparte-le astfel incat sa la inveti gradual, cate putin in fiecare zi. Lasa-ti o zi, doua pentru recapitulare. Si incearca sa-i faci pe ai tai sa inteleaga ca iti pasa mult mai mult decat cred ei si ca te-ar ajuta mult mai mult daca te-ar sustine moral, in loc sa te faca sa te simti mai stresat. Spune-le ca vrei sa-i faci mandri, dar ca presiunea momentan e cam mare si ca incerci sa te reorganizezi si sa cauti solutii. Mult succes!

| Dyanadyanadya a răspuns:

Eu zic să nu te agiți atât. Și eu m-am confruntat cu acceasi situație, eram stresată de examene, pur și simplu îmi era tare frică... Relaxeaza-te, lucreaza din culegerile de examen Paralela 45, îți zic eu, subiectele de la examen nu vor fi asa de grele(subiectele sunt in fiecare an atât de asemănatoare).Eu am avut medie mai mica la mate pe clasa a8-a dar la examen am luat aproape 10, datorită faptului că am vrut sa demonstrez ca pot....Ai încredere și vei reuși!

| Miculaiciuc_Ana_2002 a răspuns:

Nu te mai gandi la examen. Sfatul meu mananca ciocolata si o sa scapi de stres