| anonim_4396 a întrebat:

Va rog am nevoie de multe informatii pentru a putea invata istoria clasa 10 epoca Antica?

2 răspunsuri:
| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Buna! Sper sa fie de ajuns.

Antichitatea este cea de-a doua epocă a istoriei. A început în jurul anului 3000 î.Hr., când a fost inventată scrierea cuneiformă, și a durat până în jurul anului 476, când a căzut Imperiul Roman de Apus. Reprezintă epoca în care s-au dezvoltat cultura, arta, religia și marile civiAntichitatea se împarte în 3 mari perioade:

Perioada veche
Perioada clasică
Perioada târzie

Civilizații

Egiptul Antic
Mesopotamia
Imperiul Persan
China antică
India antică
Grecia antică
Roma antică
Dacia
Maya
Inca
Imperiul aztec

Antichitatea ajunge sa se termine odata cu sfasierea imperiului roman.

Am scris doar esentialul pentru a nu sta ore intregi sa inveti. Eu cred ca e de ajuns. SUCCES! happy

| kisaKiss a răspuns:

China antica

Arta arhitecturală chineză antică se caracterizrează printr
-
un un stil distinct şi original, cu cea mai lungă istorie şi cea mai întinsă răspândire din lume.

Marele Zid Chinezesc
Marele zid chinezesc, a fost construit de către împăratul Si
Huagdi. Zidul a fost construit între anii 214 - 204 î.Hr., de
mii de ţărani săraci. Construcţia există şi azi, întinzându
-se
până la 2200 km, încât este vizibilă şi de pe Lună.
Este o constructie strategica, care a avut rol de aparare a granitei imperiului chinez contra atacurilor popoarelor nomade din nordul Chinei.

M
ăsuri legislative

Protejarea vestigiilor arhitecturale antice, deoarece fac parte din patrimonul nostru european cultural;

Activităţi de reabilitare şi restaurare a monumentelor arhitecturale, fără a modifica arhitectura iniţială, acestea fiind menite doar pentru recondiţionarea şi conservarea
monumentului respectiv;

Alocarea unor fonduri din bucetul naţional, dar şi european pentru activităţile de reabilitare şi
reparare;

M
ăsuri legislative

Elaborarea unei legislaţii internaţionale pentru
protejarea patrimoniului cultural;

Pedepsirea drastică a celor care săvărşesc acţiuni infracţionale ce lezează şi deteriorează
patrimoniul;

Promovarea vestigiilor arhitecturale istorice prin
diverse acţiuni publicitare menite să dezvolte turismul cultural şi implicit nivelul general de cultură; etc.