| CocoDachy a întrebat:

Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati si pe minepuppy dog eyes
Vreau sa fac la Lb romana un text argumentativ deste un text studiat de mine in clasa, adic poezia Dorinta de Mihai Eminescu si apartine romantismuluibatting eyelashes

1. Prezentarea caracteristicilor curentului literal romantismului ( teme, motive romantice in creatia lui Eminescu)
2. exemplificarea acestui reper in textul ales prin referinte la tema, titlu, incipit, final, secvente poetice, imaginar poetic elentear de expresivitate

Pls dau Fundaaa! promitpuppy dog eyes

2 răspunsuri:
| aDEeLAa a răspuns:

Deci,din cate imi amintesc eu textul argumentativ incepe cu formule cum ar fi:Sunt de acord ca poezia,, XWZ'' de K apartine romantismului.In eseul tau trebuie sa mai folosesti formule ca,, In primul rand...'' In al doilea rand...''(si ADuci argumentele.de aceea se numeste argumentativ, nu? iar la final scrii concluzia cu o formulare big grineci, in concluzie(prin argumentele aduse) rezulta ca poezia,, xwz'' de K apartine romantismului

| aDEeLAa a răspuns:

A iar la primul punct,, 1'' cauti pe net ce e romantismul caracteristicile lui etc si le adaptezi la contextul tau...dar la inceput dupa ce ai scris ca esti de acord scrii def romantismului... poti sa cauti pe net de ce majoritatea poeziilor lui apartine romantismului ca sa te inspiri