| vivis a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Problema mea este ca nu prea am "prieteni", ma refer la prieteni cu care sa ies la o cafenea, in club etc.Stau toata ziua si ma plictisesc in casa doar ca nu am cu cine sa ies, iar putinele prietene pe care le am daca le invit undeva spun ca ele nu merg, dar cand ele vor sa iasa undeva pe mine nu ma invita. Pur si simplu nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca anii trec si o regret pentru ca au trecut asa, niciodata nu o sa ma mai intorc la 16 ani. Stiu eu sunt de vina ca nu am prieteni pentru ca sunt mai rece, distanta, toti spun ca am fite, ca sunt ingamfata si de bani gata. Nici cu colegii nu prea ma inteleg, adica nu prea vorbim, cum am spus mai sus e vina mea, dar simt ca ei nu ma vor in jurul lor (poate ca asta e doar in mintea mea)si nu ma bag. Toata vacanta m-am uit la telefon sa vad dac am primit vreun mesaj sau telefon, dar nimic. sa nu credeti ca sunt vreo ciudata care arata nu stiu cum, sunt o fata normala, colegii spun ca sunt pitipoanca doar ca am imbrac mai altfel decat celelalte colege care vin la scl cu niste blugi ponositi si incaltaminte murdara, si sunt blonda. Uneori, adica mai mereu sunt nesigura pe mine si cred ca si asta impiedica sa imi fac prieteni. Va rog ajutati-ma, vreau sa ma schimb!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Sevenup a răspuns:

E trist si imi pare rausad
Sa stii ca si eu sunt asa...adica eu ies cu o colega cel mai des, dar in restthinking nimic
Poate ceilalti cred ca tu ai o multime de prietene 'de bani gata' cu care iesi si nu cred ca s'ar incadra intr'un grup ca al tau.
Incearca sa te imprietenesti cu o fata mai timida care nu prea iese cu nimeni si tot asa.
Atentie: daca fetele astea o sa te vada iesind cu cineva mai nepopular o sa incerce sa iti capteze atentia si odata ce le pici in plasa si sunteti 'prietene' o sa iti ceara sa le imprumuti bani sau alte cele ajungandu'se la profitat:-s
Sigur ai vreo verisoara ceva, vecina oricine cu care sa schimbi macar o vorba
Incearca veriga slaba cum se zice (adica fata care este mai prietenoasa) si ea o sa te introduca in grupul ei
Bine... daca tie nu iti place cum se comporta fata aceea, te opresti pentru. ca nu trebuie sa faci nimic daca nu'ti placehappy
Eu iti urez noroc si sper sa ma schimb si eu odata cu tine >big grin

| Cristina_6892 a răspuns:

Pai ai putea sa incepi cu ati schimba ce ai in interior. TU trebuie sa te gandesti mai intii la a le face bine colegelor tale si apoi la tine. La tinuta ar trebui sa mai te schimbi : mai intai sa iti schimbi pantofii in tenici, blugi mulati si daca tie iti place sa porti cu talie joasa... cum vrei, tricou mai pentru varsta ta. O sa arati super, incearca o sa arati super. Incerca si sa te imprietenesti mai intai cu colege apoi alegeti celelalte prietene. Succes. Nu mi-ar strica si o fundita...