| Maradona75 a întrebat:

Vă salut! Nu vreau să o lungesc că nu are rost si e pierdere de timp.Deci am 16 ani neimpliniti.Problema este urmatoarea.Nu am incredere in mine,bai dar deloc.Mă desconsider,nu mă accept asa cum sunt, imi caut mereu defecte.Nu sunt urat(bine eu asa ma consider deoarece sunt prea riguros) si nici prost,nu spun eu asta, problema e ca mereu mă desconsider.Mai grav e ca tin asta in mine,la exterior nu se vede,dar in interior e rau. Poate sunt putin genul timid, dar mai mult e lipsa de curaj.Am o oarecare frica de respingere,să nu râdă lumea de mine, să nu mă judece.Ca baiat, eu de exemplu n-am tupeu sa vorbesc cu o fata in realitate.Virtual e totul ok,dar in realitate nu stiu cum sa procedez,cum sa le bag in seama.E dureros si frustrant,nu am tupeu sa fac propuneri unei fete.Ce e mai ciudat,e faptul ca mereu fetele m-au bagat in seama si au vorbit frumos cu mine, nu stiu de unde aceasta frica.Ce să fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Citeste:

http://www.consultanta-psihologica.com/stima-de-sine/

Astazi ti-am raspuns toata dimineata,efectiv ai nevoie sa constientizezi cine esti,cum esti,sa incetezi sa te judeci si sa intelegi ca nici un om NU e perfect,nici eu,nici tu,nimeni!
Faptul ca nu poti raspunde unei fete deja e grav,sa discuti cu o fata e un lucru simplu,dar singur iti pui piedici si-ti creezi complexe,prin simplul fapt ca ai senzatia ca unei fete trebuie sa-i vorbesti "altfel".
Nu trebuie.
Si fetele sunt tot oameni ca tine,mananca,dorm,plang,le e foame,rad,se infurie,trantesc,tipa,le e frig,exact ca si tie.
Exact asa cum vorbesti cu amicul tau cel mai bun,cu fratele mai mic sau cu vecina de la parter pe care o stii de cand avea trei ani,exact asa vorbesti si cu o fata! Exceptand bineinteles expresiile deocheate!
Nimic mai simplu sa zambesti,sa spui calm o gluma,sa propui o iesire,sa intrebi ce plan are in weekend-ul urmator!
Te pierzi cu firea si transformi in problema,tu singur,un schimb banal de replici,intre doi oameni,o fata si persoana ta!
Trezeste-te si gaseste incredere in persoana ta,munceste cu tine pentru tine.
Citeste carti bune sa-ti dezvolti vocabularul si sa deschizi usor subiecte de conversatie,imbogteste-ti mintea,fii binevoitor si atent,fii politicos(nu fiert de frica),fii amabil si inceteaza sa te mai judeci.
Orice greseala ai face, au mai facut-o milioane altii, inaintea ta si au supravietuit!
Esti unic, esti un grozav si jumatate, asta ar trebui sa realizezi si sa-ti implantezi in minte!
Si vei fi de neoprit!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Arunca calculatorul si iesi in strada.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| alexalx1234 a răspuns:

Tu macar ai avut norocul de a fi bagat in seama de catre fete si vorbeau frumos cu tine. Pe mine cand ma vad fetele se uita urat la mine si ma ignora. Toate