| anonim_4396 a întrebat:

Vegetarienii considera abuziv fata de animale,bautul laptelui sau consumarea produselor lactate? Daca da,de ce? Adica vacile simt durere cand sunt mulse? Sau mancatul oolor este si el abuziv? Daca da, de ce?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
O vaca industriala de lapte, simte durere cand este mulsa. Pentru ca se profita la maxim de ea, ugerul ei este de 5 ori mai mare de cat este normal, si unele mai au si tumori din cauza exploatarii. Mulsul se face cu masinarii speciale, vaca este inchisa, legata de picioare, ca sa nu aibe cum sa plece, plus, li se adauga hormoni in mancare ca sa dea mai mult lapte.
O vaca cu ugerul de 5 ori mai mare decat este norma, simte foarte multa durere, mai ales ca o vaca da lapte doar cand are vitel, de aceea cu cati vitei are mai mult si unul dupa altu, cu atat da mai mult lapte, deci este inseminata mereu.
Asta nu ti se pare abuz?
Legat de oua, la fel, gaina industriala de oua este inchisa intr-o cusca foarte mica, ea nu vede niciodata soarele, nu paste niciodata, si niciodata nu poate sa isi scuture aripile.
https://www.youtube.com/watch?v=tTFT-u-E2h4
https://www.youtube.com/watch?v=GP0s_jXay1w

| corbulalbrosu a răspuns:

Vegetarienii militeaza impotriva sacrificarii animalelor in vederea folosirii carnii rezultate in alimentatie nu a produselor derivate cum ar fi laptele sau ouale.Ca fapt divers, vacile simt durere cand NU sunt mulse.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Cred ca te referi la vegani. Ei sunt mai pasionati si mai implicati decat vegetarienii (pentru care renuntarea la produsele din carne e mai mult o dieta decat o ideologie). Veganismul interzice exploatarea si profitul de orice fel de pe urma animalelor. Ideea e ca lactatele, ouale (!), mierea, hainele din piele si altele, sunt obtinute industrial. Animalele duc o viata chinuita a carei unic scop e sa hraneasca anumite pofte ale oamenilor. Nu-ti imagina ca vacile sunt lasate sa pasca fericite pe camp sau ca gainile se plimba prin curte, ca la tara. Ideea veganismului e ca omul sa nu profite in niciun fel de pe urma animalelor, nu conteaza daca, de exemplu, vaca simte durere cand e mulsa, ca e tinuta la curte sau in fermele industriale.
Eu nu sunt vegana dar ii respect pe cei care urmeaza acest stil de viata, stiu ca nu e usor happy. E drept ca unii sunt cam fanatici si exagerati, dar pana la urma au conceptii puternice si nu vad in afara lor.