| AndreiPisoias a întrebat:

Vi se pare corect ca la scoala unu' sa sparga lambriul si toti sa-l plateasca? Pe noi asa ne pune sa facem. Si mai pune si pret de 1500 lei sad

14 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pur si simplu nu da nici un ban. Daca vrei spune-mi la ce scoala esti(judeti, nume scoala, localitate) si sun eu sau trimit email la inspectorat.
E ilegal, du-te la politie si denunta-i.
Daca vrea cineva sa dea bani lasa-i sa dea, asa o sa fie mai rau pentru director/directoara ca exista si dovezi.

| Neo12 a răspuns:

Nu, nu mi se pare corect.
Regulamentul spune că dacă unul strică şi directorul nu află cine e vinovatul, trebuie să plătească tot colectivu', dar dacă se află vinovatul, ăla e bun de plată. Nu se merită să plătiţi voi toţi. Eu te sfătuiesc să le spui părinţilor tăi despre cele întâmplate şi să meargă să vorbească cu conducerea şcolii.

| AndreiPisoias explică (pentru Neo12):

S-a facut sedinta cu parintii pe tema asta.

| Neo12 a răspuns (pentru AndreiPisoias):

Şi s-a rezolvat ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ne-a spus si noua directoarea. Strica unu' ceva, plateste toata clasa. De ce sa plătesc eu, ca face altul pe desteptul? Ce ciudate mai sunt regulile astea. Niciodată nu le-am respectat.

| doreal a răspuns:

Eu nici macar nu as plati, sincer...
De ce sa platesc eu ceva, daca un prost nu isi vede de treaba?

| AndreiPisoias explică (pentru doreal):

Daca nu platim, nu ne da nu stiu ce pentru intrare la liceu in clasa 8

| doreal a răspuns (pentru AndreiPisoias):

Pfff... ce prostie. Sa zicem ca sunteti 30 in clasa, 1500:30 = 50 lei de persoana, faina afacere. Dar macar a rupt ala intentionat sau din greseala?

| AndreiPisoias explică (pentru doreal):

Intentionat.

| doreal a răspuns (pentru AndreiPisoias):

Naspa.

| AndreiPisoias explică (pentru doreal):

Dar suntem 13 sad

| doreal a răspuns (pentru AndreiPisoias):

Mai naspa, pff...

| frostxtq a răspuns:

Daca au fost mai multi elevi implicati cand s-a intamplat, atunci e normal sa pedepseasca toata clasa ca sa nu apara discutii.
Sau, daca nu se stie exact cine l-a spart si se stie doar din ce clasa este, nu au alta solutie decat sa va pedepseasca pe toti. Asa era la noi, eram uniti si nu ne turnam unul pe celalalt, motiv pentru care la orice prostie aveam de suferit toti.

| alyelena a răspuns:

Nu e deloc corect.De ce sa platesti tu daca cineva strica ceva