| Tiberiuss a întrebat:

Voi cum ii credeti pe adolescenti din generatia asta? Intreb de curiozitate. Si ma refer la modul general. Fetele de acum prefera baietii cu lant de aur, golanie, plini de muschi, iar ei sunt cu ele doar pentru faptul ca arata bine sau sunt plictisiti si vor o relatie si le folosesc. Sau cele de 13-14 ani care se cupleaza cu cei de 18. Hai ca mai merge de la 20 in sus dar asa de la varsta aia, iar acei tipi accepta ca ori nu au curajul cu una de varsta lor sau din simplul fapt e ca e mai usor cu cele de varsta frageda. Sunt scarbit de chestiile astea si plus ca le vad din ce in ce mai mult in jurul meu. Sau fazele in care se imprieteneste unul ca are nevoie de ceva anume iar apoi te lasa balta si pe deasupra te si ranesc. Cand un tupeist isi bate joc de cineva, iar toti pentru a deveni si ei cool (efectul de turma) il sustin. Cand vezi cum rasar fitele din ei ca nu si-au luat telefon nou si ca isi urasc parintii pentru asta sperand ca asa le va indeplini dorinta. Vezi cum sunt singuri cu cineva, incep sa barfeasca toate persoanele pe care nu le suporta fara sa aiba curajul sa le spuna in fata. Cum atunci cand nu faci ceva ce zice un,, popular" esti dat la o parte si jignit fara macar sa asculte parerea celui rugat. Mai pe scurt: Prietenie falsa, Dragoste jmecherita, Nesimtire fara margini, Orgoliu depasit, etc. Si de ce trebuiesc asa sustinute? Pentru ca sunt la moda?
P.S: Am 15 ani dar cand vad ce e in jur, imi pun intrebarea des,, De ce?"

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Moda este aia scumpă de la Paris, nu toate aceste trenduri idioate.De exemplu colanții ăia cu scheleți mult iubiți, sunt drăguți dacă vezi o persoană cu ei, dar nu tot orașul...
Turmă, turmă și iar turmă. Dacă n-ai facebook ești criticat, dacă nu te iubești cu unul de 30 ești criticat, dacă nu faci ce spune șeful grupului ești criticat, dacă nu ți-ai pierdut virginitatea ești considerat un fricos sau prost.Pe scurt, nimeni nu vrea să gândești singur, trebuie doar să faci ce fac toți, să fii o oiță idioată din turmă. Fără originalitate...
Așa din nevoia de a fi apreciați devin toți la fel de inteligenți.
Și chiar dacă am 14 tot asta gândesc.

10 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Oamenii se strică, sunt manipulați. Generațiile o iau razna, dar nimeni nu face nimic.
Și totuși de ce nu ar face asta? La televizor sunt numai știri idioate, apar numai vedete false. Ce ar trebui să învețe ei de aici? Li s-a acordat libertatea de a sta ore nelimitate la televizor, telefon și calculator și așa lumea a luat-o pe un drum greșit.
Mă gândesc că încă nu e prea târziu, încă se mai poate schimba ceva.

| Iamnotme a răspuns:

Dacă noi suntem aşa, dar generaţiile următoare? Oare cum vor fi? laughing

| Miree a răspuns:

Nu toate felete preferă băieţi cu lanţ la gât şi ce ai mai zis tu acolo. Prieteni falşi întâlneşti la tot pasul. Nu ai cum să scapi de ei, pentru că sunt ca buruienile! Televiziunea încurajează toate aceste probleme. Sunt mulţi tineri care fac doar ceea ce văd la televizor şi mulţi care au ca şi model în viaţă doar oameni depravaţi, ca să zic aşa. Majoritatea ne punem aceeaşi întrebare ca şi tine, dar nu s-a găsit un răspuns până acum.

| suităr a răspuns:

Bă deci treaba stă așa.
E o generație proastă. Adică cine in puii mei s-ar lăsa 'vrăjită' de musculoșii ăia cu dinți de tablă?
Așe, stați nu săriți, realizez că m-am inclus și pe mine in treaba asta.La faza cu generația.
Știi ce nașpa-i când ești născut in 2000-2001 și peste tot in clasă vezi care s-o mai cuplat cu care, și mitocani că ești mai gras că ești idiot, că nu ești bun sa sport că am auzit pe teren că te-ai luat de mine și etc etc? Iar la faza cu bârfitul, eu n-o numesc bârfit, o numesc opinie publică dacă mai mult de 5 persoane cred același lucru despre o persoană.Da',uite și eu bârfesc da' nu-i de faptul că nu aș avea curajul să spun in față, dacă o faci te consideră nu știu ce rebelă, și cum am putut să zic aia in fața lui și puii mei ajungi la diriginte, pentru ce? Pentru că uneia/unuia adevărul i-a tras un șut in fund și l-a durut precepi?

Sunt și oameni de treabă că doar pădure fără uscături nu există, dar acum e la modă să ai starbucks-ul in mână, să porți pe stradă blugi mai scurți de buzunare și un sutien și să suferi din dragoste, că sigur sar băieții pe tine ca hienele pe un leș. (observă ce sarcasm fin am omg)
Deci da.
Mamăăă ce scris am

| MotanAndrei a răspuns:

Generatia noastra, evolueaza odata cu tehnologia. Tehnologia ne face mai destepti decat generatiile trecute. Iar faza cu fetele, nu toate prefera golani, iar alea care prefera golani, ii prefera din simplu fapt ca vor sa se ****. Mai sunt si fete de genu: care prefera baietii linistiti si la locul lor. Iar fetele de 13-14 ani care se combina cu de aia de peste 18 ani, se combina din simplu fapt ca vor sa fie protejate si vor sa se de'a mari in fata prietenilor, colegilor etc. Prietenii nu mai sunt ce au fost, acum cuvantu prieten e un cuvant delicat, nu trebuie sa ai incredere in oricine.+ Nu mai exista prieteni adevarati, toti cauta un interes. Iar smecherii pe care ii vezi sunt baietii de cartier care a suferit mult cand ii lua aia mari la bataie si acum a venit randu lor, cica sa se de'a mari, copiind foste caractere. Sau mai sunt smecheri de la tara, moama mor de ras cand ii vadlaughing. Cand vin de la tara, la oras, la liceu. Se fustacesc pe langa fete si cand fata le da atentie, apoi ei cred ca fata ii place, thm rolling on the floor. Si de aia se dau si basinosi astia de fasole, smecheri ca cred ca pot impresiona, da tot ce impresioneaza basinosi astia, e prostia lor. laughing Funda?

| Jouliete a răspuns:

Doamne, asa ii vad si eu pe cei din jur, ma enerveaza faptul ca se cred populari batandusi joc de alti, iar ceilalti il sustin doar pentru ca se da mare. Sau simplul fapt ca barfesti persoana doar pentru ca te-ai certat cu ea si o invinovatesti. Si da si fetele de varsta mica stau cu baieti, mie mi se pare ciudat adica e prea devreme, adica ce, in viitor sa zicem 2050, bebelusii se vor casatorii. Pai parerea mea este la fel cu a ta. Generatia asta a luat-o pe aratura din aproape toate punctele de vedere. Si de ce sunt asa, sa iti spun eu de ce, pentru ca :1 la mana vor sa para ca sunt mari, 2 se plictisesc de copilarie, 3 se simt bine cand bat, jignesc, si in acelasi timp se simt cool ca fac asta. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| ElGreco21600 a răspuns:

Tu crezi ca esti singurul scârbit? Mie mi-e rusine ca m-am născut in 2000... Sa fiu catalogat in aceasta "generator de aur" plina de retardati, pitipoance, cocalari, bogatani prosti si infumurati... M-am saturat de rahatii astia de oameni. As vrea sa ii omor. Sincer. Poate exagerez eu, dar sincer, chiar as vrea sa ii omor. Sunt scârbit de faptul ca fetele de varsta mea (14 ani) umbla îmbrăcate in colanti si rahaturi ca sa fie mai "atractive". Sunt scârbit faptul ca fetele de varsta mea nu mai sunt virgine. Sunt scârbit de baietii aia "smceheri" care se dau ei mari ca ma bat si ca au bani si ca au cunostinte, dar ei o sa aibă facultate pe mita in viitor. MI-E SCARBA, RUSINE, JENA DE GENERATIA ASTA DE RAHAT. Dar mai sunt si oameni de treaba, ca tine, si ca restul prietenilor mei, ce sunt de acord cu mine. Chiar m-am saturat frate...

| ElGreco21600 a răspuns:

Generatie*... Auto correct sucks so bad.

| BadLara a răspuns:

Exact!

| Tiberiuss explică:

Vreau sa mentionez ca nu am vrut sa generalizez fetele sau baietii. Inca mai sunt unii care mai au constiinta si sunt cu capul pe umeri, dar aceasta specie pot zice ca e pe cale de disparitie. Tot ce spun sus mi s-a cam intamplat mie, din experienta am intrebat si stiam raspunsul. Voiam sa va cer parerea despre aceste,, caractere" aparent la moda.

| zurick a răspuns (pentru Tiberiuss):

Moda este aia scumpă de la Paris, nu toate aceste trenduri idioate.De exemplu colanții ăia cu scheleți mult iubiți, sunt drăguți dacă vezi o persoană cu ei, dar nu tot orașul...
Turmă, turmă și iar turmă. Dacă n-ai facebook ești criticat, dacă nu te iubești cu unul de 30 ești criticat, dacă nu faci ce spune șeful grupului ești criticat, dacă nu ți-ai pierdut virginitatea ești considerat un fricos sau prost.Pe scurt, nimeni nu vrea să gândești singur, trebuie doar să faci ce fac toți, să fii o oiță idioată din turmă. Fără originalitate...
Așa din nevoia de a fi apreciați devin toți la fel de inteligenți.
Și chiar dacă am 14 tot asta gândesc.