| papuciirupti a întrebat:

Voi v-ati intoarce la vechile iubiri neimplinite?
nu mai flirtez cu nimeni din cauza timpului si parca simt asa putin o nevoie de iubire; colac peste pupaza cand ma gandeam la o 'iubi', o fata cu care vorbisem in trecut dar cu care nu am fost nici prieteni nici iubiti laughing, i-am spus de fix 3 ori dar niciodata nu a spus da sau nu la insistente mari de raspuns nu a vrut, raspunsul fiind acelasi...
m-am reintalnit cu ea, ne intalnim mai mereu dar am asa o teama sa ma intorc, am vazut ca incearca sa- mi taie calea sa ne apropiem dar nu m-a prins pe picior gresit si am evitat mereu posibilul contact din lipsa de decizie sad
voi ce ati face?
am tinut mult la ea, ba chiar am si plans o data din cauza asta sad

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca omul nu se schimba vreodata, tarfa ramane tarfa o viata, daca as avea sansa sa fiu cu o fata care am iubit-o dar nu am fost cu ea poate ca as incerca

| papuciirupti explică (pentru RAY):

Daca ai iubit-o si nu ai fost cu ea iar ea este albinuta, nu o sa mai vrei sa fii cu eawinking; in schimb daca ai gasit una de treaba care este si de casa sa tii de ea man ca poate nu mai vine alta, precum era vorba aia, ce nu traiesti la timp nu ma traiesti niciodata si cat regret eu, ohh this is the life!

| neutrino a răspuns:

Iubirile deimplinite fac parte din trecutul fiecaruia, iar tu trebuie sa te gandesti la viitor, nu la trecut.
Fata in cauza nu face parte din aceasta categorie. Fa bine si ia decizia de a o invita in oras, altfel vei plange iarasi.

| papuciirupti explică (pentru neutrino):

Sa plang a doua oara? nu se va mai intampla, o sa fiu foarte atentwinking
eu nu o sa incerc nimic, nu ma grabesc, anul acesta am bacul, pana la bac am de invatat pentru olimpiade, timp de fete nu prea mai am, aproape ca nici de mine, sa fac ceea ce imi place...
am pus aceasta intrebare pentru ca am observat sa incearca sa ne reimpacam, nu stiu la ce categorie ma pune, era o intrebare mai preventiva sa stiu de la inceput pe ce drum o iau si sa nu ma abat de la elwinking
cu toate cele de mai sus nu zic nici ca nu as vreao ca iubita, e prea de treaba si frumoasa nu mai spun...

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu ce vei face tu, dar iti voi spune ce as face eu in situatia ta.
Sa insist de 3 ori care oricum e exagerat de mult, si sa o mai fac si a 4-a oara... Trebuie sa fiu nebun rau dupa ea, atat de nebun incat sa-mi pierd toata demnitatea de barbat astfel incat sa ma injosesc atat de mult.
Daca tu i-ai spus de 3 ori, acum ar fi randul ei, nu crezi?
Sau poti sa o faci si a 4-a oara, dar sincer, nu cred ca vei reusi mare lucru, poate doar ceva de scurt timp.

| papuciirupti explică (pentru OldSoul):

Dupa cum spuneam, culisam undeva la mijloc dar avea o limita de unde nu ma lasa sa trec si probabil asta m-a facut sa o plac si mai mult...
de orgoliu nu mai spun, sunt foarte orgolios dar la foarte putini el nu isi face prezenta, asa e natura happy
cat despre ea, dupa ce am vazut ca nu vrea sa mai plece din acel punct am zis ca plec eu si plecat am fost, m-a cautat, incerca sa vorbim si daca a vazut ca nu mai tine a renuntat pana a reaparut acum.
nu am spus ca o sa ma intorc, eu sigur nu mai fac acel pas, dar nu zic nici nu daca incepe un dialog, tot ca tine ma gandeam si eu, nu o sa dureze mult, dar sa am un gand si atat nu mai multe cu sensuri diferite...
tu ai incerca daca ar fi sa pice de o ciorba? laughing)

| OldSoul a răspuns (pentru papuciirupti):

Probabil si ea o face din orgoliu.
Avand in vedere ca erai topit dupa ea, si ca te-ai detasat asa brusc de ea, a facut-o sa se simta oarecum atrasa de tine, asta mai mult datorita faptului ca te-a pierdut.
Ideea e simpla, daca vrei sa ai o sansa cu ea, ramai tare, nu te lasa convins prea usor, trebuie sa ramai cat mai detasat si distant fara implicari emotionale, daca ea iti da mesaj si tu deja te topesti iar dupa ea, in scurt timp ai pierdut-o din nou.
Deci eu, nu stiu, trebuie sa fie ceva foarte special la ea astfel incat sa trec peste orgoliu, dar slabe sanse sa existe asemenea fete care sa ma faca sa trec de orgoliu, in rest, poate doar sa accept din plictiseala.

| papuciirupti explică (pentru OldSoul):

E destul de diferita fata de altele, ma rog altele, 90% tarfe...
stie ce vrea si nu vorbeste cu oricine, nu ma refer la clase sociale sau aspect fizic ci o oarecare lungime de unda daca ma intelegi.
evident ca o sa o las sa umple ceva dupa mine, dar sa vad mai intai ce hotarasc, daca astept prea multe invitatii la vals poate o sa se lipseasca sau poate va incerca alte metode, totul e posibil; cum era vorba aia, ce e al tau e pus deoparte, si cu atata joaca de copii sa nu pierd fericirea, nu prea gasesti fete ca ea, sa stie ce vrea, sa fie cuminte, invata la un liceu de varf (si eu la fel, nu ma laud sa nu intelegi gresit), planuri mari, dorinta de a avea o familie ceea ce multe doresc bani si faima... asta ma pune putin pe ganduri e un fel de loterie plus ca sunt al naibi de pretentios in privinta asta si nu vreau tarfe in acelasi timp ridicandu-ma la asteptarile mele...
capu face tot el trage straight face

| OldSoul a răspuns (pentru papuciirupti):

Asa este, pare a fi genul de fata care o gaseste destul de greu in ziua de astazi.
Oricum daca accepti sa fii cu ea, atat iti spun, pretuieste-o, dar aici nu ma refer sa-i faci toate poftele ca se plictiseste si-si cauta pe altul, fii barbat cu ea, ca asta cauta fetele si se gaseste cam greu exact cum se gasesc fete ca ea. happy

| papuciirupti explică (pentru OldSoul):

Daca ea se intoare dupa cum spuneam eu zic ca nu se intoarce la un prost, si stie ea ce a avut si nu a mai gasit dupawinking, de pretuit am pretuit-o cand am 'avut-o' dar ea mi-a impus o limita si cand ea se hotarase pe ce drum o ia era deja destul de tarziu, atunci simtise cum era fara mine...
iti multumesc mult pentru sfaturile oferite, sper sa mai vorbim, am cu cine, te salut! happy

| OldSoul a răspuns (pentru papuciirupti):

Mult succes!
Si nu uita: "if it's meant to be then it will be."
winking

| papuciirupti explică (pentru OldSoul):

Cat de bine zici, norocu vine, bate la usa pleaca grabit...winking

| OoBunnyoO a răspuns:

Personal, nu cred ca m-as mai intoarce la vechile iubiri, implinite sau nu. In mare parte pentru ca am ajuns in directii diferite si nu cred ca am mai fi pe aceeasi lungime de unda.

Insa, daca tu crezi ca poti avea un viitor cu fata asta, ca inca va intelegeti nu vad nicio problema in a incerca a doua oara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu conteaza motivul pentru care vrei sa te intorci la iubirea ta "nelimitata" deoarece iubirea nu are sens tocmai pentru a avea sens. Ma pune pe ganduri intreabarea ta daca stau si ma gandesc ca astazi este ziua fetei pe care am iubit-o intotdeauna si ca se implinesc 5 ani de cand s-a inatamplat sa trec prin fata casei ei si sa aflu ca este ziua ei la aceasta data. Eu in locul tau as faci-o la prima ocazie la care mi s-ar ivi o sansa. As vorbi cu ea, as petrece timp, ar fi asa frumos! Iar daca va fi sa fie ceva, cu siguranta s-ar intampla! Mult noroc in tot ceea ce vrei sa faci! happy

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, la fel si tie!
cat despre iubitul fetelor, chiar daca o iubesti tu neconditionat pe aceea fata nu ii arata tot pentru ca o sa isi doreasca mai mult, daca tu dai tot din prima si ii mananci din palme ea se obisnuieste asa si nu vrea un catelus ci vrea un barbat langa ea, trebuie sa ii arati ca ai sange in instalatie, sa faci in asa fel incat sa stea cu gandul la tine si nu la altii sa fie totul perfect pentru ca nu va tine.
fii foarte sigur ca ea te va incerca si isi va face o parere repede despre cum esti si cat de usor de manipulat esti, iar tu daca ii dai tot ea se plictiseste si vrea altceva care nu este ata de linistit mereu si plictisitor; acum nu spun sa te certi cu ea sau sa faci crize de gelozie ori sa ii impui restrictii pentru ca tot la extrem o duci, totul depinde de tine, de cum te pliezi tu pe langa ea si de cum stii sa o ''tii in lant'

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Iti multumesc foarte mult pentru informatiile astea, imi vor fii de folos mai devreme sau mai tarziu. Doar ca in legatura cu fata respectiva nu e vorba de asa ceva. Mult succes in continuare! happy

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

De ce nu?
deja ti-ai impus o limita si nu este bine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Ne stim doar din vedere, nu suntem nici macar amici. De asta!

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu ati vorbit asta inseamna ca este o bariera?, daca ea e fata cuminte evident ca nu o sa incerce ceva, tu ar trebui sa faci primul pas, asa cred eu, desi daca ma pun in locul tau trebuie sa-mi fac curaj dar daca risti poti sa castigi, daca nu faci nimic nu ai ce sa castigi ci doar sa speri asa ca haide man, pune mana pe 'roata' si vezi ce iese, dai un mesaj ceva, vezi tu
sau iesi cu prieteni cu care iese si ea si astfel iti faci altfel intrarea...
daca nu te plictisesc si tot sti ceva din povestea mea sa stii si cum a inceput:
noi facem naveta, eram in clasa aIXa, o seara linistita, asteptam masina si am prins loc pe prima banca,(noi ne stiam, doar din vedere asa) ea imi amintesc era cu un baiat cu care eram si eu prieten, l-am salutat pe el mai din departare pentru ca avusem o zi destul de proasta si nu prea aveam chef de nimeni, eram deoparte de toti ceilalti, ea se asezase cu el mai in spate, cu 5 min inainte sa plece soferul vine tipu respectiv si ma intreaba daca am ocupat, i-am spus ca poate sa stea, la care el: 'nu eu vreau, (numele ei) ea vrea' eu spunand ca poate sa vina, ma rog s-a dus la ea in spate i-a spus si ea a venit la mine in fata, ne-am salutat, prezentat etc si am inceput sa vorbim, conversatia a decurs frumos si chiar aveam o impresie placuta despre ea... cand ne intalneam vorbeam ba chiar dupa o perioada scurta ne si pastram locuri unul celuilalt, ea imi dadea semne mari ca ma place dar avea ea o limita pe care nu vroia sa o depasesc si cat am fortat nu am putut pana am zis ca nu mai are sens si evitam sa mai stau cu ea...
risca tu, nu am 100 de ani, am doar 18 dar iti spun sincer ca am pierdut multe situatii spunand ca nu am cum sa fac asta si dupa cand am vrut nu am mai putut, ce nu traiesti la timp nu mai traiesti niciodata.
cu ultima fata cu care am vorbit la fel, imi placea de ea alea alea, i-am dat mesaj am vorbit la inceput doar prieteni si can di-am spus ca o iubesc am primit raspuns negativ, mi-am spus mie ca am incercat si macar am stiut ca am dat la noroc sa vad ce iese decat sa stau ca prostu si sa vad cum o ia altul
macar te convingi si sti ce sa faci, daca nu e ea e alta, si crede-ma ca fetele nu te condamna ca ai tupeu (cu masura) si nu astepti sa iti pice din cer, e mult mai rau a doua varianta...ele vor un baiat descurcaret, acum ia telefonul in mana si dai mesaj, nu te dai la ea ci ii dai doar semne ca o placi, vorbesti frumos nu porcos si asta e un ordin, nu se discuta se executawinking de aici mai departe e treaba ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai fost nici amic, nici iubit.Deci nu stii nimic de ea.A fost o cunostinta sa inteleg.De la cunostinte nu aflii multe. Daca nu are incredere in tine nu o sa iti spuna prea multe de ea.Ai vorbit cu ea si i-ai cerut sa fie cu tine de 3 ori, nu trebuie sa ii ceri asta, fa-o sa simta asta. Vorbeste cu ea, lasa flow-ul natural, vezi ce iese.

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles mai nimic, ai pierdut esenta dar apreciez raspunsul
eu am vorbit cu ea, o vedeam ca e atrasa de mine dar probabil din respect fata de educatia primita de la parinti nu a vrut, simplu, dar imi dadea motive si ma tinea asa fierbinte, d-aia i-am zis de 3 ori am zis ca hai ca nu am prins momentu, minte de copil evident, eram boboc, indragostit laughing si am lasat-o cu papucei la usa laughing dupa o luna de cand nu o mai cautam ma cauta ea tot mai des dar fiind foarte orgolios cand am zis gata, gata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Oh,mi-e focusul dus pe p zilele astea
laughing

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Nasol, freaca-l sa-si revina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbitul nu a omorât pe nimeni. Dacă nu a fost să fie atunci, asta este, oamenii se mai schimbă, în sensul că au parte de experienţe care ori îi fac mai buni şi încrezători ori contrariul. Dacă îţi doreşti ceva de viitor şi descoperi că vrei persoana aia, merită să lupţi. Respectul, înţelegerea şi atracţia. Eu, ca femeie, m-aş întoarce şi aş accepta să stau la masă cu bărbatul care m-a respectat şi nu m-a jignit şi pe care ştiu sigur că nu l-am jignit. Nu ai menţionat ce vârstă ai

| papuciirupti explică (pentru anonim_4396):

Am 18 ani, e de bine sau nu? (sunt curios si nu te supara)
de acord cu tine, cine nu si.ar dori, dar noi nu aveam diacutii asa despre noi sau de familiile noastre, erau bazate pe altceva.
pana acum a inteles si ea ca nu are rost sa mai incerce ceva si observ cu mirare ca s-a potolit.
uitandu.ma putin in spate observ drumuri diferite, chiar daca undeva in sufletul nostru mai ne dorim ceva, am o presimtire nu prea buna la o posibila "impacare" desi nu ne.am certat...
plus ca eu cred si in zodii si eu sunt pesti si ea e gemeni, la naiba, si pe langa toate acestea sunt un tip bun la toate care e o persoana foarte dificila, deci am nevoie de cineva care sa stie cjm sa se comporte si sa ma ia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru papuciirupti):

Am ţinut să te întreb câţi ani ai pentru că într-un fel vezi lucrurile la 14, în alt fel la 18, altfel la 21. Lipsa ta de decizie pică cam prost în toată povestea asta, pe lângă asta mai este şi teama asta pe care o ai, presimţirea. Întreabă-te ce vrei şi ia seamă şi de ceea ce îţi doreşti să faci în viitor, unde vrei să ajungi, cum te vezi peste 5 ani. Eu cred că tu dacă chiar iubeai pe fata asta nici nu mai puneai întrebarea aici, tu eşti nehotărât şi îţi este teamă că nu va vrea ce vrei tu. Lucrurile sunt mai complicate, pentru că este vorba de doi. De dorinţele şi aştepările a două persoane, şi ea are nevoie de cineva care să ştie cum să se comporte şi cum să o ia. Când te concentrezi pe propria persoană nu vei simţi mare sentiment de iubire, şi nici nu veţi construi ceva...