| Izabella265 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati daca vreti! Eu ma comportam urat cu o persoana,ii vorbeam urat, il vorbeam de rau etc..si acuma a inceput sa se razbune pe mine? De ce? Din cate stiu "Razbunarea este arma prostului".Mai bine sa parii indiferent si sa eviti aceea persoana decat sa te razbuni.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, dar daca te-ai comportat urat ar fi bine sa iti ceri scuze. Prin acest lucru arati ca ai tarie de caracter. Unele sugestii poti gasi si pe situl jw.org sectiunea adolescenti.

| cristimihailov a răspuns:

Se pare ca ai auzit de "Razbunarea este arma prostului", dar ce zici de expresia "Dinte pentru dinte"?

| NoName0x0 a răspuns:

Eee, ce tie nu.ti place, altuia nu ii face! Se razbuna pe tine fiindca s.a saturat ca tu sa ii faci rau, probabil i.ai facut prea mult si in general prin razbunare se rezolva unele probleme! Daca ati fi unul in locul celuilalt sunt sigura ca si tu ai face la fel! Pur si simplu termina cu tot ce faceai rau inainte! Sau de ce nu faceti pace ca sunteti chit?!

| Izabella265 explică (pentru NoName0x0):

Multumesc frumos pentru ajutor! Am terminat nu ma mai razbun pe el.O sa fiu foarte indiferenta cu el, o sa-l respect cu un salut si daca o sa ma intrebe despre ceva anume o sa-i raspund frumos.Eu ma comportam foarte urat cu el din cauza sentimentelor.Si stia ca imi este ciuda ca se baga cu fostele mele in seama etc si si de al naibi se baga in seama cu ele ca stia ca nu imi convine.Si de asta ma comportam eu urat cu el ..pentru ca aveam sentimente marii fata de el si nu i-am spus niciodata...dar cred ca isi daduse seama dar se facea ca nu se prinde ca am sentimente pentru el.Niciodata nu m-am comportat urat cu nimeni cum m-am comportat cu el.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Izabella265):

E ok, scumpo, daca ai ajuns la concluzia aceasta de una singura. Stii? In general nu arati unei persoane ca ti la ea daca te comporti urat cu ea, ba din contra (acum nu zic sa il tratezi ca pe un rege). Il faceai sa te urasca asa si sa creada ca si tu il urasti...

| daffyduckk a răspuns:

"Rasbunarea e arma prostului, dar mai prost e cel care nu se razbuna" si "Dupa fapta si rasplata", ar trebui sa-nveti din asta ceva, ca nu-i frumos sa te comporti urat cu persoanele din jurul tau.