| User10 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de vlog, si deja mi-am adaugat in cos ce camera imi cumpar, un Canon 600D, majoritatea spun ca este o camera foarte bun, mai trebuie sa-mi iau un trepied si am doua nelamuriri. Sa-mi iau un microfon de studio, sau sa-mi iau o lavariera? Si nu am idee ce sa zic in primul vlog si despre ce sa-l fac laughing Dupa imi vin ideile singur, in primul vlog nu stiu ce sa spun si despre ce sa-l fac, oricum am deja challange-uri stabilite pentru filmari.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Primul film ai putea să-l faci despre tine.
Microfon - e bine să ai mai multe. Așa că nu te zgârci, ia și lavalieră, și unul de studiou.
În ceea ce privește faptul că ar fi o cameră bună... vezi mai jos:
http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Nikon-D5300/detailed
Eu aș alege D5300 de la Nikon cu ochii închiși.
Despre trepied: NU lua orice chinezărie ieftină! Dacă vreodată filmezi afară și e vânt, o să înțelegi ce spun.
Și nu în ultimul rând: lumini, fundal(uri), blende etc. plus un soft de editare video performant.

| User10 explică (pentru mihai69):

Ai skype cumva? As vrea acolo sa vorbim mai multe despre asta, chiar cred ca m-ai ajuta. Apropo, mersi pentru acest raspuns.

| mihai69 a răspuns (pentru User10):

Da. ți-l dau pe privat.